Jak podały w sobotę władze pozarządowego Andaluzyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka (APDHA), pomiędzy rokiem 2016 i 2017 nastąpił lawinowy, prawie trzykrotny wzrost liczby nielegalnych migrantów docierających morzem do Hiszpanii.

„O ile w całym 2016 roku przypłynęło do naszego kraju 8048 nielegalnych migrantów, to w 2017 roku dotarło ich morzem aż 22419”, poinformowały władze APDHA.

Nielegalni migranci, wśród których dominowali obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej oraz Marokańczycy i Algierczycy, docierali w ubiegłym roku przede wszystkim do wspólnot autonomicznych Andaluzji i Murcji oraz wybierali hiszpańskie enklawy w Afryce Północnej: Ceuta i Melilla. W tych dwóch ostatnich niemal co miesiąc dochodziło do masowego forsowania przez uchodźców ustawionych na granicy marokańsko-hiszpańskiej kilkumetrowych ogrodzeń.

Według obliczeń Rafaela Lary z APDHAe w 2016 roku łączna liczba statków i pontonów, na których nielegalni migranci dotarli do Hiszpanii, wyniosła 475, a już rok później sięgnęła prawie 1200. Władze APDHA oceniają, że ta tendencja się utrzyma i zjawisko masowego napływu uchodźców będzie przybierać na sile.

– Liczba migrantów usiłujących dostać się do Hiszpanii przez Morze Śródziemne w tym roku drastycznie wzrośnie w porównaniu z 2017 roku – przewiduje Rafael Lara.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna