Uczniowie żądają przywrócenia do pracy nauczyciela. Chcą zablokować zakończenie roku szkolnego
fot. naszademokracja.pl

Uczniowie sosnowieckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego grożą przerwaniem uroczystości zakończenia roku szkolnego! To protest przeciwko zwolnieniu przez dyrekcję placówki Andrzeja Skomorowskiego – pedagoga z 10-letnim stażem, który pracował w szkole. Nauczyciel miał zostać zwolniony z powodu brzydkiego słowa, które pojawiło się na ścianie jego pracowni.

W CKZiU w Sosnowcu panuje gorąca atmosfera. Uczniowie sporządzili petycję, w której domagają się od dyrekcji przywrócenia do pracy Andrzeja Skomorowskiego – nauczyciela, który do niedawna pracował w placówce. Jak twierdzą autorzy petycji, powodem rozwiązania stosunku pracy z pedagogiem był napis, napisany przez ucznia na ścianie jego pracowni.

Chodzi o ciemnię fotograficzną, w której jedna ze ścian została zagospodarowana jako „tablica”, na której uczniowie umieszczali swoje napisy. Jeden z nich mówił: „Andrzej Skomorowski jest zaje****m nauczycielem”. To właśnie ten napis miał zbulwersować dyrekcję placówki i doprowadzić do zwolnienia nauczyciela.

„Dostałem wypowiedzenie z pracy z dniem 31 maja. Pani dyrektor stwierdziła, że powodem jest utrata zaufania do nauczyciela. Chodziło podobno o to, że pozwoliłem pisać uczniom po ścianach” – powiedział w rozmowie z „o2” Skomorowski. „Napisy pojawiły się dwa lata temu. Przez pierwszy rok było OK. Nikt nie miał pretensji. W drugim roku uczniowie napisali, że kilku nauczycieli (w tym Andrzej Skomorowski – przyp. red.) są „za…ści”. To bardzo oburzyło panią dyrektor” – dodał.

Bunt uczniów sosnowieckiej szkoły! Chcą przerwać uroczystość zakończenia roku szkolnego. Domagają się przywrócenia do pracy zwolnionego nauczyciela

„Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o zwolnieniu pana Skomorowskiego z pracy. Jest to dla nas, jak i dla szkolnej społeczności, sytuacja kompletnie niezrozumiała i szokująca. Będąc jego uczniami, uważamy, że pan Andrzej Skomorowski realizował swoje obowiązki, wynikające z art. 6 Karty Nauczyciela, na najwyższym poziomie” – napisali autorzy petycji, opublikowanej w sieci.

W petycji uczniowie wymieniają szereg zalet, jakie przypisują osobie Pana Andrzeja. Chwalą nie tylko jego umiejętność przekazywani merytorycznej wiedzy, ale także m.in. jego indywidualne podejście do każdego ucznia, wysoki poziom tolerancji i chęć niesienia pomocy. Wskazują go jako osobę, której można zaufać, zwłaszcza „w obecnych czasach kryzysów psychicznych młodzieży”.

„Jest dla nas wsparciem, kimś więcej niż nauczycielem” – czytamy w uczniowskiej petycji.

„Pozbywanie się takiego nauczyciela, w naszej opinii, wyrządzi szkodę nie tylko społeczności uczniowskiej, ale całej szkole” – podsumowują.

Cel petycji ustalono na 6 tys. podpisów. W momencie pisania tego artykułu, pod petycją o przywrócenie Andrzeja Skomorowskiego do pracy podpisało się niemal 5 tys. 100 osób!

Petycja to jednak nie koniec. Uczniowie już postanowili zakłócić uroczystość zakończenia roku szkolnego CKZiU. „Organizujemy akcję protestacyjną w piątek 23 czerwca na zakończeniu roku. Przerwiemy uroczystość i wejdziemy na środek z banerami” – przekazał w rozmowie z „o2” Oskar Chodur, jeden z uczniów szkoły.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę