Ukraina: Główne hasło UPA oficjalnym powitaniem w wojsku i policji!

REKLAMA

Rada Najwyższa w Kijowie, która jest odpowiednikiem polskiego parlamentu, zdecydowała w przyjętej w czwartek ustawie, że hasło „Sława Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom sława” będzie oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji.

Projekt ustawy, złożony wcześniej przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, na czwartkowym posiedzeniu Rady Najwyższej poparło 271 deputowanych z 450 zasiadających w ukraińskim parlamencie.

Zwrotu „Sława Ukrainie” oficjalnie po raz pierwszy użył w ostatnim czasie ukraiński minister obrony Stepan Połtorak. Miało to miejsce podczas parady wojskowej z okazji przypadającego 24 sierpnia Dnia Niepodległości.

REKLAMA

Powitanie „Sława Ukrainie” było stosowane najpierw przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (UPA i OUN), a następnie cieszyło się popularnością w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej. Współcześnie hasło „Sława Ukrainie” kojarzone jest na Ukrainie z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz z marszami zwolenników Stepana Bandery, które odbywają się w największych miastach tego kraju, między innymi w Kijowie i Lwowie.

Podziel się: