Kongres amerykański otrzymał 1 marca list od departamentu stanu, w którym wyrażany jest zamiar sprzedaży Ukrainie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Oferta ma również dotyczyć wyrzutni. Ich wartość wynosi 47 mln dolarów.

Plany sprzedaży mają dotyczyć 37 wyrzutni wraz ze stanowiskami dowodzenia, a także 210 pocisków.

Teraz na ewentualne wstrzymanie transakcji Kongres ma 30 dni. Nikt jednak nie przewiduje blokowania sprzedaży. Jak informuje agencja Associated Press w obydwu izbach Kongresu od dawna już Republikanie, ale też Demokraci obstawali przy tym, aby Ameryka zdecydowała się na dostarczenie broni Ukrainie, która musi toczyć walki z rebeliantami wspomaganymi przez Federację Rosyjską.

Z kolei Pentagon opublikował oddzielny komunikat, w którym możemy przeczytać: „system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej”. Przy czym Pentagon wyraźnie jeszcze podkreśla, że oferowana sprzedaż nie będzie wpływać na wojskową równowagę w regionie.

Już w grudniu 2017 roku amerykański rząd informował, że zamierza dostarczać na Ukrainę broń służącą do obrony. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko stwierdził wówczas, że broń pochodząca z USA ma być wykorzystana do „ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów”. Na przeciwległym biegunie znajduje się stanowisko rosyjskie. Zdaniem Rosjan, jeżeli dojdzie do transakcji to może to tylko zaognić walki na terenie wschodniej Ukrainy.

Wg analiz statystycznych w ciągu ostatnich 3 lat zginęło w tych walkach już ponad 10 tys. ludzi.

Agencja prasowa AFP powołuje się na źródła, wg których firmy Raytheon i Lockheed Martin produkujące systemy pocisków Javelin już w najbliższych 2 miesiącach mogłyby sfinalizować zamówienie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę