Ukraińcy dostaną w Polsce nowe paszporty
fot. Dreamstime

Jak poinformował w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewgienij Enin – w Polsce uruchomiono pilotażowy program druku nowych paszportów i dowodów osobistych dla obywateli Ukrainy. W teren wyjechały już cztery autobusy, w których będzie można składać wnioski o wydanie nowych papierów. Dokumenty zostaną dostarczone w sierpniu.

„Zaledwie trzy dni temu dzięki wsparciu naszego MSZ uruchomiliśmy w Warszawie pilotażowy projekt. Dziś wyjechały w teren cztery autobusy, gdzie przyjmujemy wnioski od naszych obywateli o wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu zagranicznego. Pierwsze dokumenty będą dostępne na początku sierpnia. Biorąc pod uwagę logistykę w czasie wojny, termin wystawienia pilnych dokumentów wyniesie do 20 dni, a zwyczajowo do 40-45 dni” – powiedział wiceminister cytowany przez agencję „Unian”.

Robią Rosjan z nowonarodzonych Ukraińców. Rosjanie przymusowo nadają noworodkom rosyjskie obywatelstwo

Enin nie informuje, kto wydrukuje nowe dokumenty dla obywateli Ukrainy, ani kto zapłaci za pilotażowy program. Takiej informacji nie znaleziono także na oficjalnych stronach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. oraz Thales DIS Polska Sp. z o.o. – podaje „Rzeczpospolita”.

18 czerwca wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Irina Wereszczuk poinformowała o zmianie przepisów, dotyczących dokumentów paszportowych, jeśli chodzi o osoby wewnętrznie przesiedlone i deportowane z kraju.

Nowe dokumenty mają zapobiec przymusowemu pozbawianiu Ukraińców obywatelstwa na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie. Jak podaje „Rzepa” – Rosjanie już rozpoczęli w Chersoniu wdrażanie procedury przymusowego nadawania rosyjskiego obywatelstwa noworodkom. Problematyczny jest w tym kontekście fakt, że Ukraina jest obecnie zamknięta dla wjazdu obywateli rosyjskich.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę