REKLAMA

Ukraińscy żołnierze będą mogli pozostawić swoje komórki rozrodcze w kriobankach
fot. Wikimedia Commons / Autor nieznany

W czasie działań wojennych ukraińscy żołnierze mogą doznawać obrażeń, które uniemożliwią im płodzenie potomstwa, nawet jeśli uda im się przeżyć wojnę. W przyszłości może się to okazać strategicznym problemem wyludnionej na skutek wojny Ukrainy. Władze tego kraju przygotowały specjalną ustawę, w której zawarte są rozwiązania zapewniające żołnierzom możliwość biologicznego ojcostwa i macierzyństwa nawet w przypadku odniesienia ran, wpływających na funkcje rozrodcze.  

REKLAMA

Jak przekazał w środę ukraiński deputowany Jarosław Żeleznyak – Rada Najwyższa Ukrainy opowiedziała się za uchwaleniem „ustawy o zachowaniu możliwości biologicznego ojcostwa lub macierzyństwa dla obrońców Ukrainy w przypadku doznania przez nich obrażeń wpływających na funkcje rozrodcze”.

W uzasadnieniu projektu ustawy zaznaczono, iż w wyniku działań wojennych na froncie w obronie ojczyzny przez rosyjską inwazją żołnierze bardzo często doznają obrażeń, które pozbawiają ich funkcji rozrodczych, uniemożliwiając późniejsze zapłodnienie partnerki lub zajście w ciążę (w przypadku kobiet).

REKLAMA

Ukraiński parlament przyjął specjalną ustawę. Komórki rozrodcze żołnierzy zostaną umieszczone w kriobankach

„To w istotny sposób ogranicza prawo do rodzicielstwa czy macierzyństwa. Problem ten jest szczególnie istotny dla młodych ludzi” – napisano we fragmencie uzasadnia ustawy, przytoczonym przez polsatnews.pl.

Jak podaje agencja Unian – rozwiązaniem ma być bezpłatne przechowywanie komórek rozrodczych żołnierzy w kriobankach, dzięki czemu możliwe będzie zapłodnienie z udziałem materiału biologicznego żołnierza i jego partnerki lub partnera kobiety służącej w ukraińskiej armii.

REKLAMA

Ustawa dotyczy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, ale także funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, żołnierzy Gwardii Narodowej oraz policjantów. Wszyscy wymienieni będą mieli prawo do bezpłatnego pobierania, zabezpieczania i przechowywania komórek rozrodczych.

REKLAMA