fot. Twitter

Po porażce ofensywy na północy Ukrainy Rosjanie oświadczyli, że od samego początku ich głównym celem było zajęcie Donbasu w granicach administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Sukcesy na południu Ukrainy pozwoliły im utrzymać korytarz lądowy do Krymu. Mimo żę już na starcie wydawało się, że to propagandowy wybieg Kremla, ukraiński wywiad oficjalnie potwierdza teraz, że Rosjanie od początku chcieli zająć Kijów. Dotarli do tajnych dokumentów – podaje agencja „Ukrinform”.

Jak podaje „Ukinform” – powołując się na 96. Samodzielną Brygadę Zwiadowczą – Ukraińcy uzyskali udokumentowane potwierdzenie zamiarów kierownictwa Federacji Rosyjskiej o chęci zajęcia lewobrzeżnej Ukrainy – wraz ze stolicą kraju, Kijowem. Przechwycone przez ukraiński wywiad dokumenty „określają etapy inwazji i przypisują zadania dla konkretnej brygady”.

„Zdobyte przez wywiad wojskowy Ukrainy dokumenty świadczą o zamiarach okupantów zdobycia stolicy Ukrainy. W szczególności zadanie to zostało przypisane zgrupowaniu wojsk rosyjskich ‘Centrum’, które działało na kierunkach czernihowskim i sumskim. Otrzymali polecenie zdobycia lewobrzeżnej części Kijowa” – czytamy w komunikacie wywiadu wojskowego cytowanym przez Ukrinform.

Ukraińskie media podkreślają, że analiza przechwyconych dokumentów potwierdza, że Rosjanie od początku planowali zdobycie Kijowa, a nie tylko samego Donbasu – jak w obecnej narracji Kremla. Rosjanie twierdzili także, że dobrowolnie wycofali się spod Kijowa i nie była to ich porażka.

„Tym samym oświadczenia rosyjskich polityków i propagandystów o rzekomych zamiarach zatrzymania ukraińskich jednostek wokół stolicy i dobrowolnego opuszczenia Kijowa są kolejnym kłamstwem Rosji i zamiarem zatuszowania porażek wojsk rosyjskich” – zaznacza Ukrinform.

Rosjanie gromadzą się w Donbasie

„Siły rosyjskie po wycofaniu się z obwodów kijowskiego i sumskiego przegrupowują się pod Donbasem” – mówił w czwartek w rozmowie z Polsat News ukraiński dziennikarz telewizji Ukraina24 Yavhen Nazarenko.

Jego zdaniem, wojska rosyjskie poniosły tak dotkliwe straty, iż nawet po przegrupowaniu się nie mają szans na zdobycie obwodów ługańskiego i donieckiego.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę