Fot.ilustr.Pexels.com/Sora Shimazaki/Public Domain

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w czwartek o wykryciu i likwidacji fermy botów, która rozpowszechniała w internecie teksty z rosyjską propagandą.

Jak poinformowała PAP, według SBU przy użyciu fermy botów tworzone były fałszywe profile w mediach społecznościowych, za pomocą których rozpowszechniane były materiały powstałe w Rosji. Według wstępnych szacunków takich kont było około 50 tysięcy.

Materiały rozpowszechniane w internecie przez boty miały na celu załamanie ukraińskiego narodowego programu szczepień. Usprawiedliwiały również zbrojną agresję Rosji na wschodzie Ukrainy, jak również dyskredytowały posunięcia władz w Kijowie.

SBU, informując o likwidacji fermy botów, ujawniła w komunikacie, że jej organizatorem był „mieszkaniec obwodu charkowskiego, który ma znaczne doświadczenie w sferze telekomunikacji” i który za swoją pracę otrzymywał wynagrodzenie w rublach przy wykorzystaniu elektronicznych systemów płatniczych. Obecnie trwa ustalanie, czy współpracował on z rosyjskimi służbami specjalnymi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę