biała firanka
fot. screen Youtube / Woodyatt Curtains

W jaki sposób prać firanki, żeby ich nie zniszczyć i mieć problem prasowania z głowy? To pytanie zadaje sobie mnóstwo ludzi. Firanki nie tylko podnoszą estetykę okien, ale także chronią przed podglądaniem czy różnymi owadami. Aby stanowiły idealną dekorację, same powinny być czyste i zadbane. Czy warto prać je w pralce? Podpowiadamy.

Jak poprawnie prać firanki?

Firanki można prać ręcznie lub w pralce. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta – niektóre tkaniny są delikatniejsze, więc wymagają prania w niższej temperaturze. Warto także unikać wirowania na dużych obrotach – chcąc uniknąć zagnieceń, warto je pominąć.

Zanim włożysz firanki do bębna pralki, możesz je namoczyć w ciepłej wodzie. Do prania dodaj łagodne środki czystości. np. płyn czy proszek do prania. Warto dodać także płyn do płukania, który zmiękczy tkaninę i ochroni ją przed elektryzowaniem.

Jeśli chodzi o temperaturę prania, to powinna wynosić co najmniej 30° lub najwyżej 40°. Jeżeli masz firanki bawełniane, to także możesz dodać trochę płynu do zmiękczania. Wówczas tkaniny nie będą szorstkie, nie skurczą się i znacznie mniej pogniotą.

Nie chcesz prasować firanek po praniu? Pierz je w ten sposób

Na powstanie zagnieceń wpływa głównie rodzaj tkaniny, z jakiej są uszyte firanki. Wyroby z syntetycznych włókien są bardziej odporne na uszkodzenia, w dodatku rzadziej się gniotą. Tak samo jak firanki o niewielkich splotach lub większych oczkach. Na grubszych firankach zagnieceń także będzie mniej. Gdy je zawiesisz – same rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru.

Jak prać firanki w pralce?

Ustaw tryb prania ręcznego lub program przeznaczony do materiałów delikatnych. Nie wypełniaj całego bębna, bo może to negatywnie wpłynąć na pracę pralki, a tkaniny się pogniotą.

Jak suszyć firanki, aby nie prasować ich po wyschnięciu?

Najlepiej jeszcze mokre firanki zawieś na karniszu. Nawilżą powietrze i rozprostują się poprzez własny ciężar. Jeśli jest taka opcja, to rozwieś firanki na suszarce wyścielonej wcześniej ręcznikiem – wtedy nie pojawią się zagniecenia od prętów. Jeżeli z firanek nadal cieknie woda, to w celu ochrony podłogi umieść pod nie ręczniki.Czytaj też: Czyste i pachnące pranie bez proszku. Wlej do bębna ten płyn


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę