Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunki? Tak! Próchnica to choroba zakaźna. Jak jeszcze można zarazić się tą chorobą?

Jak informuje Radio ZET w swoim artykule na temat próchnicy – chorobę wywołują kwasotwórcze bakterie, które zamieszkują w jamie ustnej. Jak można przenieść bakterie? Na przykład korzystając z tych samych sztućców podczas posiłku czy pijąc z tej samej butelki. Można również zarazić dziecko przez oblizywanie smoczka czy butelki. Ponadto próchnicą można zarazić się przez używanie tych samych szczoteczek do zębów i właśnie podczas pocałunków!

Dlaczego próchnica może być groźna? Dotyczy twardych tkanek zęba – czyli szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego. Prowadzi do powstania stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek utrzymujących ząb w kości szczęk. Stąd niedaleka droga do utraty zębów.

Aby zapobiec próchnicy należy regularnie odwiedzać stomatologa! Według badań problem z próchnicą ma nawet 99,9 proc. dorosłych Polaków w średnim wieku. Z tym problemem zmagają się także dzieci. W wieku 3 lat próchnicę ma około połowa.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę