osa
fot. Pixabay

Latem osy są najbardziej aktywne. Gdy sezon wakacyjny powoli się kończy, to owady szczególnie robią nam na złość. Siadają na słodkich produktach spożywczych i często wlatują do naszych domów, skąd trudno je potem wypędzić. Są więc bardzo dokuczliwe. Ale najgorzej, gdy bzyczenie i żerowanie na pokarmach przeistacza się w nieprzyjemne ukąszenia. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez tego owada?

Użądliła Cię osa? Reaguj szybko

Gdy użądli Cię osa, musisz działać szybko. Użądlenie rozpoznasz momentalnie. Głównym objawem jest nieoczekiwany, mocny ból, opuchlizna czy pieczenie w zranionym obszarze. Najgorzej jest jednak z osobami uczulonymi na jad osy. Gdy zostaną ukąszone, mogą dostać reakcji alergicznej. Wówczas konieczna jest pomoc medyków. Jednak powody do obaw mają też ludzie, którzy nie mają uczulenia. Po masowym użądleniu przez owady mogą u każdego wystąpić objawy tj. osłabienie, mdłości i kłopoty z oddychaniem. Właśnie z tego powodu duże znaczenie ma pierwsza pomoc. Sprawdź co zrobić, w przypadku użądlenia przez osę.

Dawniej przemywano obszar użądlenia wodą z mydłem, a potem stosowano kompres z białego octu. Ocet ma właściwości antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, więc opatrunek szybko łagodzi ból. Jednak babcinych sposobów nie stosuj, gdy owad użądli Cię w język lub okolice krtani. Wtedy powinieneś jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe albo jechać do szpitala. Nawet wtedy, gdy nie masz uczulenia. Użądlenie w tych okolicach jest wyjątkowo niebezpieczne. Może przyczynić się powstania obrzęku, a to prosta droga do uduszenia.

Jak zapobiec użądleniu?

Czy wiesz, że stosując odpowiednie metody, możesz ochronić się przed użądleniem przez osę? Zanim sezon letni rozpocznie się na dobre, posadź w swoim ogrodzie tymianek, majeranek czy miętę. Ich zapachu nie znoszą osy. Równie dobrze możesz zioła hodować w domu. Owady nie tolerują też woni czosnku, octu, a także olejku eukaliptusowego i goździkowego. Zniechęca je też aromat kawy.

Czytaj też: Wetrzyj w skórę jedną kroplę. Ukąszenie meszki zniknie błyskawicznie


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!