Chyba mało kto wie, że używanie ekranu dotykowego w aucie jest nielegalne. Nawet jeśli stanowi wyposażenie samochodu. Tak zdecydował sąd!

Prawie wszystkie nowe samochody mają na stałe zamontowany wyświetlacz. Służy on do sterowania radiem, funkcjami samochodu, odbierania połączeń itp. Co ciekawe, korzystanie z tych opcji podczas jazdy samochodem jest niezgodne z przepisami.

Konkretnie chodzi o koncentrację podczas jazdy. Kary za rozmowy telefoniczne czy pisanie smsów nikogo już nie dziwią. Podobnie jest z obsługą wyświetlacza w trakcje jazdy. Takie zachowania mogą z łatwością doprowadzić do wypadków. A przynajmniej do otrzymania mandatu. Także za korzystanie z dotykowego ekranu będącego wyposażeniem auta w trakcie jazdy. To wykroczenie – tak orzekł niemiecki sąd drugiej instancji.

Jak informuje redakcja Antyradio niemiecki sąd ukarał jednego z kierowców grzywną właśnie za korzystanie z ekranu w aucie. Kierowca stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w drzewo. Wszystko wydawałoby się oczywiste, gdyby nie fakt, że oskarżony jechał autem w trakcie ulewy i właśnie zmieniał na swoim ekranie ustawienia za wolno działających wycieraczek. W ten sposób chciał poprawić widoczność, co ostatecznie zakończyło się wypadkiem. W związku z tym musi zapłacić grzywnę w wysokości 200 euro oraz pożegnać się z prawem jady na miesiąc.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę