Używasz octu do sprzątania? Sprawdź, czy to rzeczywiście działa

ocet do sprzątania

Ocet jest przydatny nie tylko do przyrządzania posiłków. Można go stosować także do zachowania czystości chociażby w łazience.

REKLAMA

Na swojej stronie internetowej mity i fakty dotyczące octu i sody zrelacjonowała chemiczka Sylwia Panek. Zdaniem kobiety, przy użyciu tych środków można wyczyścić niemalże cały dom. Ale ta okoliczność zmienia, gdy z tych składników stworzymy idealną jedynie w założeniu – kompozycję. Blogerka podaje, że:

Prawda jest jednak taka, że między kwasem octowym i sodą zachodzi reakcja chemiczna w wyniku której powstają: octan sodu, dwutlenek węgla i woda.

Ekspertka twierdzi też, że octan sodu to związek, która nie jest zbyt mocnym preparatem czyszczącym. Natomiast dwutlenek węgla to gaz występujący min. w napojach gazowanych. Wprawdzie woda myje, lecz nie ma jakiegoś ogromnie skutecznego działania.

Wobec tego, chemiczka uzupełnia swoją opinię:

Okazuje się, że z dwóch bardzo dobrze działających substancji zrobiliśmy mieszaninę, która wcale nie jest cudownym środkiem czyszczącym.

REKLAMA

Który ocet jest najlepszy do sprzątania?

Zdaniem ekspertów, do szorowania zabrudzonych miejsc najlepiej nadaje się biały ocet. Jest bezbarwny, więc bez obaw można go nakładać na jasne powierzchnie. Dodatkowo jest trochę bardziej kwaśny, co powoduje, że jest o wiele mocniejszym i efektywniejszym odczynnikiem czyszczącym. Ma również działanie antybakteryjne.

Czym różni się biały ocet od octu jabłkowego?

Różnica między tymi dwoma środkami polega przede wszystkim na tym, skąd pochodzą. Ocet jabłkowy pozyskuje się w procesie tłoczenia jabłek, późniejszej ekstrakcji płynu oraz fermentacji składającej się z dwóch etapów. Ocet destylowany jest produkowany poprzez utlenianie alkoholu zbożowego, w wyniku czego tworzy się kwas octowy. Nie ma on barwy i jest względnie silniejszy niż ocet jabłkowy.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zneutralizować woń octu?

Ocet jabłkowy ma pewną zaletę. Jego woń jest lekko słodka i delikatna. Zapach białego octu, który unosi się w pomieszczeniu, wielu osobom może sprawiać problem. Wystarczy dodać do niego odrobinę olejków eterycznych, a aromat wyraźnie się poprawi. Co ważne, nigdy nie należy stosować całkowitej mocy octu. Trzeba go rozcieńczać wodą, dlatego, że jest niezwykle silny i kwaśny.

Podziel się: