Premier Węgier Viktor Orban nie pozostawił wątpliwości. Skrytykował w mocnych słowach uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski oraz zapowiedział, że jego państwo nie dopuści, by dotknęły nas jakiekolwiek sankcje ze strony Brukseli.

– Kto atakuje Polskę, ten atakuje całą Unię Europejską – powiedział Orban, odnosząc się do reakcji Komisji Europejskiej na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Trzeba jasno powiedzieć pod adresem Unii, że nie warto nawet rozpoczynać tej procedury wobec Polski, bo nie ma żadnych szans, by mogła zostać przeprowadzona, gdyż na tej drodze są Węgry, które stanowią przeszkodę nie do ominięcia – oświadczył węgierski premier.

W ocenie Viktora Orbana Polska jest okrętem flagowym Europy Środkowej i bez silnej Polski nie ma silnej Europy Środkowej. Polityk uznaje obecne ataki na Polskę za niesprawiedliwe i uważa, że naszemu krajowi należy się więcej szacunku ze strony instytucji unijnych. Zapewnił, że Węgry skorzystają ze swojego prawa, by zapobiec karom dla Polski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę