– Ogłaszam oficjalnie otwarcie mostu Hongkong-Zhuhai-Makau – powiedział we wtorek prezydent Chin Xi Jinping, obwieszczając oddanie do użytku najdłuższego mostu na świecie. Brytyjski „The Guardian” już określił go jako „jeden z siedmiu cudów współczesnego świata”.

Koszty trwającej 9 lat budowy mostu wyniosły około 15,9 mld dolarów.

Gigantyczna konstrukcja zaczyna się w mieście Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach kontynentalnych. Licząca 55 kilometrów długości przeprawa połączy to miasto z wyspiarskimi Hongkongiem i Makau. Te trzy ośrodki są głównymi miastami delty Rzeki Perłowej w Państwie Środka, nazywanej największą metropolią świata.

Most w Zhuhai tworzą trzy podwieszane mosty oraz podmorski tunel o długości prawie 7 kilometrów, do którego wjazd znajduje się na specjalnie do tego celu wybudowanej sztucznej wyspie. Każda z dwóch jezdni ma trzy szerokie pasy. Nowy most znacznie skróci czas pokonania samochodem trasy z Hongkongu do Zhuhai. Do tej pory kierowcom zabierało to nawet 3 godziny, obecnie będzie to niecałe 30 minut.

Pomysł wybudowania mostu łączącego Hongkong, Makau i Zhuhai sięga swoimi początkami do 1983 roku. Po stronie kontynentalnej prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2009 roku, te od strony Hongkongu dwa lata później.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę