Reparacje za Żydów zabitych przez Polaków. Magierowski komentuje
Marek Magierowski | fot. Foreign and Commonwealth Office | Government Open License / Twitter

Polski rząd zażądał od Niemiec reparacji za szkody, poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej. Niewyobrażalną kwotę zadośćuczynienia wyliczono na sześć bilionów dwieście miliardów złotych. Polskie żądania wobec Niemiec skrytykował… izraelski dziennik „Times of Israel”. „Polski rząd chce reparacji za Żydów – zabitych przez Polaków” – brzmi nagłówek artykułu w gazecie.

„Raport wydany przez polski rząd w zeszłym tygodniu w celu uzasadnienia żądań odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową przytaczał śmierć Żydów zabitych przez obywateli polskich – a nie nazistów – w pozornym wysiłku wybielania polskich zbrodni podczas Holokaustu” – czytamy na stronie „Times of Israel”.

„Jednak na liście okrucieństw znalazły się wsie, które były miejscem polskich pogromów Żydów, w tym być może najbardziej niesławna wieś Jedwabne, gdzie ponad 300 Żydów zostało spalonych żywcem przez etnicznych Polaków – oskarżał Judah Ari Gross, dziennikarze izraelskiej gazety.

Times of Israel: Polacy chcą od Niemców reparacji za Żydów zabitych przez Polaków

Gross dodaje, iż rzekome pogromy na Żydach – dokonane przez Polaków – miały miejsce 1941 roku we wschodniej Polsce, czyli na ziemiach, które wówczas zostały odebrane Sowietom przez Niemców.

Kontrowersyjny artykuł szybko wywołał reakcję polskiej dyplomacji. Na Twitterze odniósł się do niego Marek Magierowski – były ambasador Polski w Izrealu, a dzisiaj ambasador naszego kraju w Stanach Zjednoczonych.

„Wybaczcie, Times of Israel, mówicie poważnie? Może to cynizm? Może po prostu żałosny brak profesjonalizmu (delikatnie mówiąc)? Ten nagłówek jest skandaliczny” – brzmi wpis dyplomaty na jego oficjalnym koncie na Twitterze.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę