REKLAMA

gwiazda betlejemska, poinsecja
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Gwiazda Betlejemska kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia jak chyba żadna inna roślina doniczkowa. Ale czy po świętach zawsze trzeba się jej pozbyć z mieszkania? Niekoniecznie. Wilczomlecz to gatunek wieloletni i wystarczy, że właściwie o niego zadbasz, a będzie czarować cię ślicznymi kwiatami i liśćmi przez bardzo długi czas. Zobacz, jak pielęgnować roślinę po świętach. Jeden detal jest kluczowy, jeśli go przeoczysz, sadzonka zgubi liście i uschnie.

REKLAMA

Jak dbać o poinsecję po świętach? 1 trik i zakwitnie za rok

Już wiesz, że gwiazda betlejemska to roślina wieloletnia. W związku z tym nawet nie myśl o tym, by po świętach ją wyrzucić. Wilczomlecz może cieszyć oko przez wiele lat, ale musisz wiedzieć, że nie toleruje pewnych rzeczy. Sadzonkę umieść na jasnym stanowisku i nie narażaj jej na przeciągi czy skoki temperatur. Z podlewaniem też nie przesadzaj, ale z drugiej strony nie możesz doprowadzić do przesuszenia. Kwiat po świętach postaw nieopodal okna, ale nie w pobliżu kaloryfera. Mniej więcej w połowie stycznia powoli szykuj poinsecję do zbliżającej się wiosny.

W drugiej połowie stycznia zrób 1 rzecz z wilczomleczem. Dzięki temu zakwitnie ponownie

Po 15 stycznia lub w pierwszych dniach lutego podlewaj roślinę oszczędniej niż zwykle. Warto w tym czasie postawić ją w zacienionym miejscu i dać jej przejść w fazę spoczynku. Nic się nie stanie, gdy lekko utniesz jej łodygi. Na wiosnę przesadź poinsecję do pokaźniejszej doniczki i znów zacznij obficie ją nawadniać. Pod koniec czerwca lub na początku lipca wynieś roślinę na balkon i tak trzymaj, aż do końca wakacji. Wrzesień to dobry moment, by zacząć zabezpieczać egzemplarz przed promieniami słonecznymi w godzinach popołudniowych. W ten sposób zawiąże nowe kwiaty, które będziesz mógł podziwiać w pełnej krasie dopiero w grudniu.

REKLAMA

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście

REKLAMA