W związku z coraz mniejszymi zapasami krwi Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o stopniowym odwoływaniu planowych operacji. Dotyczy to zabiegów takich jak usunięcie tętniaka, wszczepienie by-passów czy operacje stawów: biodrowego i kolanowego.

W ten sposób NFZ chce ograniczyć zużycie zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych, których zapasy topnieją, że względu na epidemię koronawirusa i spowodowane nią nieoddawanie krwi przez krwiodawców

NFZ w wydanym komunikacie stwierdza, że pomiędzy 23 i 29 marca 2020 roku następować będzie w szpitalach stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo.

„Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta, u którego ma być wykonana operacja, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu klinicznego i ryzyk wynikających z przeprowadzenia leczenia operacyjnego w późniejszym terminie”, zaleca NFZ.

Fundusz informuje ponadto, że „pacjentom, co do których zostanie podjęta decyzja o odroczeniu operacji, należy wyznaczyć kolejny termin zabiegu”, zaś aktualizacja kolejki powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem daty zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem u świadczeniodawcy.

Ograniczenie wydane przez NFZ dotyczy takich zabiegów, jak by-passy, usunięcie tętniaków czy usunięcie nerki oraz innych z zakresu endoprotezoplastyki dużych stawów, a więc biodrowych i kolanowych, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, nefrektomii i histerektomii.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!