W przyszłym roku w Poznaniu zostanie odsłonięty pomnik mistrza kabaretu Bohdana Smolenia. Pieniądze na ten cel będą pochodzić ze zbiórek przeprowadzanych w całej Polsce m.in. na letnich festiwalach kabaretowych. Jesienią ma się także odbyć w Poznaniu specjalny koncert dla potencjalnych sponsorów.

Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku. Przez lata pracy zawodowej był związany z Poznaniem. To właśnie w stolicy Wielkopolski działał legendarny kabaret Tey, który Smoleń współtworzył z Zenonem Laskowikiem. Szczyt działalności kabaretu, który przez wiele osób był uważany za lepszy niż Pod Egidą Jana Pietrzaka i stał się jednym z symboli miasta, przypadł na lata 70. i 80.

Pomnik według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową. Według najnowszych wyliczeń, koszt monumentu powinien wynieść około 200 tys. złotych.

Pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński ma nadzieję, że uda się zakończyć wszelkie procedury i zgromadzić środki na tyle szybko, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w urodziny Smolenia, czyli 9 czerwca 2020 roku.

Deszczyński ujawnił także, jak będzie wyglądał pomnik. – Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne i będzie zachęcało do tego, by się przysiąść i pogadać z Bohdanem – wyjaśnił.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę