Fot. Wikimedia Commons/Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication/Public Domain

Polska jest europejskim liderem pod względem ilości skrytek na paczki, czyli paczkomatów. W naszym kraju – jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na niedawny raport „Out-of-home delivery in Europe 2021” – mamy niemal 11500 skrytek do nadawania i odbioru paczek.

Raport przytaczany przez PIE zawiera zarówno dane o liczbie punktów odbioru i nadawania paczek, jak również skrytek na paczki we wszystkich krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii.  Wzięto w nim pod uwagę punkty znajdujące się w miejscach usługowych, takich jak sklepy, oraz wolnostojące, które umożliwiają odbiór lub nadanie paczek przez całą dobę.

PIE podkreśla, że Polska wyróżnia się pod względem tempa wzrostu ilości wysyłanych przesyłek oraz coraz gęstszej sieci paczkomatów.

„Największą całkowitą liczbę punków posiadają Niemcy (63 500), Francja (45 770) i Polska (41 545). Polska jest przy tym liderem pod względem liczby skrytek na paczki (niemal 11 500)”, stwierdza się w artykule opublikowanym w „Tygodniku Gospodarczym PIE”. Natomiast europejskim liderem pod względem gęstości punktów nadawczo-odbiorczych – w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców – jest Finlandia. Za nią uplasowały się  Dania, Słowenia, Czechy i Polska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę