W tym terminie nie siej rzodkiewki. Nic nie urośnie

rzodkiewki
fot. Pixabay

W kwietniu możemy śmiało zabierać się za wysiewanie rzodkiewki do gruntu. Wyrośnie ona nawet w doniczce na tarasie. Niskie temperatury nie są jej straszne, a wiadomo, że w kwietniu pogoda lubi się zmieniać, co doskonale odzwierciedla polskie przysłowie. A kiedy nie siać rzodkiewki? Sprawdź!

REKLAMA

Rzodkiewka rośnie dość szybko. Można ją dosiewać niemal przez cały sezon. To bomba witaminowa. Zawiera także składniki mineralne, tj. magnez, kwas foliowy i wapń. Warto dodawać ją do surówek wiosennych, bo jest zdrowa. Ogrodnicy radzą, by posiać ją w pobliżu buraków, ponieważ spulchni glebę i podwoi wzrost buraczanych korzeni. Lecz fachowcy odradzają wysiew rzodkiewki w pewnym terminie.

Lepiej nie zabieraj się wysiewanie rzodkiewki w tym terminie

Rzodkiewki nie warto siać w sezonie letnim, gdyż nie da obfitego plonu. Część naziemna, czyli liście urosną jak szalone, a korzeń będzie nikły. Nasiona dużo lepiej wysiać, gdy słupki na termometrach wynoszą maksymalnie 15°C. Warzywo po raz ostatni można wysiać w pierwszej połowie maja, gdy temperatura na dworze będzie odpowiednia dla jarzyn. Jednak na tym nie koniec. Fani rzodkiewki mogą ją znów wysiewać, gdy się ochłodzi, na przykład pod koniec sierpnia i we wrześniu. Wtedy dni zaczyna ubywać, a średnie temperatury nie są aż tak wysokie, jak w połowie lata. To dobry moment, aby zabrać się siew rzodkwi. Urośnie zarówno na gruncie, jak i w donicy na balkonie. Roślina pójdzie w korzeń, a nie w liście.

Na koniec spróbujemy rozwiązać najczęstszy szkopuł dotyczący rzodkiewki. Ta niestety po zerwaniu dość szybko traci świeżość. Jaką ją uchronić przed psuciem? Ulokuj korzenie w wodzie i tyle. Dzięki temu zachowają świeżość i smak na dłużej, a do tego nadal będą soczyste i jędrne.

REKLAMA

Czytaj też: Ślimaki weszły do ogrodu? Rozłóż te liście, a uciekną gdzie pieprz rośnie

Podziel się: