W żywności z Ukrainy znaleziono robaki! Do polski wjechały 24 tony

Robaki w siemieniu lnianym z Ukrainy
fot. Pixabay

Ładunek żywności z Ukrainy zawierał… robaki! Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Lublinie wykazała, że w ładunku siemienia lnianego z Ukrainy wykryto owady. Sprawa dotyczyła 24 ton wadliwych nasion zza naszej wschodniej granicy. IJHARS nie dopuściło do obroty w Polsce całego ładunku.

REKLAMA

„IJHARS w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski partii 24 800 kg nasion lnu importowanych z Ukrainy z powodu obecności żywych szkodników. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności” – przekazano w zamieszczonym na platformie społecznościowej X komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

IJHARS zablokował wprowadzenie na polski rynek 24 ton żywności z Ukrainy. W siemieniu lnianym znaleziono robaki! 

Siemię lniane pozyskuje się z lnu. Len jest nie tylko rośliną, z której produkuje się tkaniny, ale także artykułem spożywczym. Siemię lniane jest naturalnym lekarstwem i składnikiem bogatym w substancje odżywcze, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Siemię lniane można zarówno jeść, jak i pić w odpowiednio stworzonym roztworze.

REKLAMA

Jak każdy inny produkt rolny siemię lniane podlega ścisłej kontroli państwowych instytucji sanitarnych.

Spór o zalew polskiego i unijnego rynku tanią żywnością z Ukrainy stracił w ostatnich miesiącach na sile. Przeciwko ściąganiu do Polski ukraińskich zbóż i płodów rolnych protestowali m.in. polscy rolnicy. Osobny protest – choć powiązany – zorganizowali na przejściach granicznych z Ukrainą polscy przewoźnicy ciężarowi.

Udostępnij: