Lech Wałęsa, w czasie odbywającej się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku międzynarodowej konferencji Free European Media, miał okazję podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wolnych mediów oraz pomysłami na wzmocnienie moralnych fundamentów Europejczyków.

W czasie debaty z ust byłego prezydenta Polski padła dość zaskakująca propozycja: – Jak mają w nowej epoce, która nastąpiła po epoce podziałów i granic, wyglądać nasze fundamenty? Ja proponuję, abyśmy uzgodnili takie 10 laickich przykazań i przyjęli je przez całą Europą. I tu są dwie koncepcje: jedni chcą w takiej dyskusji budować przyszłość na wolnościach: „wszyscy ludzie jednakowo wolni”. Drudzy mówią na to: „nic nie zbudujecie, prędzej czy później mamona i egoizm doprowadzą was do konfrontacji” i trzeba w związku z tym przyszłość budować na wspólnych wartościach, uzgodnionych między wierzącymi i niewierzącymi.

Wałęsa stwierdził, że jest jedynie od wszczynania dyskusji, a my wszyscy wspólnie powinniśmy znaleźć odpowiedzi na pytania. Ocenił, że dziś nie możemy się wyrwać z przeszłości, ponieważ wciąż oglądamy się do tyłu. Zachęcał, abyśmy wzajemnie się przekonywali co do szans i zagrożeń, a gdy to zrobimy, to budowa szybko nam pójdzie.

Złożył też ukłon w kierunku mediów, podkreślając jak istotna jest ich wolność: – Bez wolnej prasy nie da się tego osiągnąć, bo różne interesy będą ważniejsze niż prawda, uczciwość i nowoczesność. Nie ma lepszego przykładu niż nasza Solidarność. My zwyciężyliśmy tylko dzięki wolnej prasie. Dzięki temu, że tak pięknie tłumaczyliście społeczeństwom nasze idee, to nam udało się zwyciężyć. Demonstracje, moje przywództwo to wszystko byłoby za mało: to wolne media przyniosły zwycięstwo.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!