Zdj. ilustr./Pexels.com/Anna Shvets

Japońscy naukowcy przekazali informację, zgodnie z którą wykryty po raz pierwszy w Peru wariant Lambda koronawirusa, który następnie rozprzestrzenił się po całej Ameryce Południowej jest wysoce zakaźny i odporny na szczepionki.

Cytowani przez Next.gazeta.pl badacze ostrzegli, że wariant Lambda koronawirusa został umieszczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako ,,wariant zainteresowania”, a nie jako ,,wariant niepokojący”.

Naukowcy przeprowadzili badania, zgodnie z którymi trzy mutacje w białku S (ang. spike; białku kolca) wirusa Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S. Mają one powodować, że wariant jest odporny na przeciwciała wywołane szczepionką.

Badacze przekazali także, że za wysoce zakaźną odmianę Lambdy odpowiadają dwie dodatkowe mutacje – T76I i L452Q. To właśnie one mają się przyczyniać do tego, że jest ona tak groźna.

Na ten moment jeszcze nie jest jasne, czy wariant Lambda jest groźniejszy od Delty. Z drugiej jednak strony starszy pracownik naukowy Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że „Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!