REKLAMA

Maciej Wąsik i Kańiński zostaną uniewinnieni? Duda uruchamia postępowanie ułaskawieniowe
Jakub Szymczuk | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną ułaskawieniu przez prezydenta po raz kolejny? Andrzej Duda poinformował we wtorek o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego ws. polityków Prawa i Sprawiedliwości. „Zdecydowałem na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. Będzie się odbywać w trybie prezydenckim” – oświadczył po godzinie 15:00 prezydent Polski. Wcześniej – jak poinformowała Kancelaria Prezydenta – odbyło się spotkanie Dudy z Romualdą Wąsik i Barbarą Kamińską. Do sprawy odniósł się już prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

W czwartek, 11 stycznia, po godz. 15:00 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – polityków PiS. Wcześniej Kancelaria Prezydenta RP informowała o spotkaniu głowy Państwa z Romualdą Wąsik i Barbarą Kamińską.

„Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są pierwszymi od 1989 roku więźniami politycznymi, nie mam co do tego wątpliwości” – powiedział prezydent, po czym dodał, że „są to osoby, które ścigały przestępców, a to może nie podobać się wielu osobom, które pełnią dziś eksponowane funkcje”.

REKLAMA

„Ta sytuacja jest dla mnie trudna ze strony prawnej i osobistej. Panów znam dobrze – pana Kamińskiego od 18 lat, z którym miałam zaszczyt i przyjemność pracować. Śmiało mogę powiedzieć, że jest moim przyjacielem, jest to człowiek krystaliczny, godny zaufania” – mówił Andrzej Duda, cytowany przez polsatnews.pl.

Prezydent stwierdził, iż – jego zdaniem – Wąsik i Kamiński nadal są posłami na Sejm RP.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda wszczyna postępowanie ułaskawieniowe ws. Kamińskiego i Wąsika. Adam Bodnar zdecyduje, kiedy politycy PiS wyjdą z aresztu

„Zdecydowałem na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. To będzie postępowanie w trybie prezydenckim” – podkreślił Andrzej Duda. Ułaskawienie prezydent musi zakomunikować Prokuratorowi Generalnemu, który ma władze uwolnić Wąsika i Kamińskiego z aresztu.

„O to wnioskuję także do Prokuratora Generalnego expressis verbis, aby panowie zostali w natychmiastowym trybie przez Prokuratora Generalnego – bo jest to tylko i wyłącznie w tym momencie jego decyzja, ma pełne pole ku takiej decyzji – aby zostali natychmiast przez niego zwolnieni. Mam nadzieję, że prokuratur Adam Bodnar pochyli się nad tym wnioskiem szybko, zgodny z interesem Polski, najlepiej pojętym” – przekazał prezydent.

Portal polsatnews.pl przytacza komentarz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. słów prezydenta. Zdaniem Kaczyńskiego nic nie jest pewne.

„Jeżeli doprowadzi do odpowiednich efektów, bo przy naszych sądach to wszystko jest niepewne, bo ani pierwszy ani drugi wyrok nie powinien zapaść (…) to dobrze” – ocenił.

REKLAMA