Werbena cytrynowa ma niezwykłe właściwości! Działa nie tylko na sen

Werbena cytrynowa, okazuje się, że ma świetne właściwości, a szczególnie może pomóc osobom cierpiącym na bezsenność. A to do tego pięknie pachnie i nadaje przyjemny smak herbatce ziołowej.

REKLAMA

Co znajduje się w liściach werbeny cytrynowej? Między innymi: glikozydy, flawonoidy, ligany, sekswiterpeny, triterpeny, fenolokwasy oraz wspomniane wcześniej olejki eteryczne – geraniol, nerol, cytral.

Ponadto werbena ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Zawiera związki, które działają zabójczo na niektóre bakterie (w tym na gronkowca złocistego) i roztocza.

Werbena cytrynowa pomaga zasnąć, o ile wypijemy ją przed snem. Jakie ma jeszcze właściwości? Pomaga w dolegliwościach żołądkowych, bólach mięśni, a nawet przy przeziębieniu. Sprawdza się nawet jako dodatek do napojów, a olejki eteryczne pozyskane z werbeny cytrynowej wykorzystuje się w kosmetologii.

REKLAMA

Można jej używać do przyprawiania słodkich napojów na przykład, ale też sałatek, galaretek czy puddingów itp. W kosmetologii zaś werbena cytrynowa sprawdza się jako składnik aromatyzujący. Dodaje się ją na przykład do wody kolońskiej lub do saszetek zapachowych.

Nie każdy może spożywać werbenę. Powinny jej unikać kobiety w ciąży, ponieważ może spowodować skurcze macicy. Duże ilości spożytej werbeny mogą podrażnić nerki. Zatem powinny jej unikać osoby ze schorzeniami nerek.

Podziel się: