Wetrzyj w pnie już w marcu. Mszyce nie zbliżą się do drzewek

drzewa owocowe i mszyce
fot. Pixabay

Mszyce to nikłe owady, jednak mimo rozmiaru, stanowią niebezpieczeństwo w ogrodzie. Problemem są także mrówki, które ochoczo lgną na nasze zielone terytorium. Jak ochronić uprawy przed kłopotliwymi owadami? Szalenie skuteczną metodą podzielił się ze mną znajomy ogrodnik. Koniecznie ją poznaj i zastosuj, jeśli zależy ci na ocaleniu drzewek owocowych.

REKLAMA

Mszyce i mrówki lgną do roślin w ogrodzie z jednego powodu. Szukają pokarmu

Nikłe owady dają się we znaki wielu ogrodnikom. Dręczą drzewka owocowe np. czereśnie, jabłonie i wyciągają z nich soki, przy tym doprowadzają do rolowania liści i pędów. Wszystko to przekłada się na liczbę, a nawet jakość zbiorów i to w sposób dla nas niekorzystny. Jeśli dostrzeżesz mszyce, nie zwlekaj, tylko działaj skocznie.

Warto wiedzieć, że mszyce podczas żerowania wydzielają do drzewek substancję zwaną rosą miodową. Jest uwielbiana przez mrówki, które chętnie ją konsumują, więc jeśli masz mszyce, musisz przygotować się też na inwazję mrówek w ogrodzie.

REKLAMA

Mszyce i mrówki opuszczą twój ogród. Przepędzisz je 1 sposobem

Aby ochronić drzewka owocowe przed atakiem mszyc i mrówek warto zawczasu podjąć działania prewencyjne. Jest ci potrzebny jedynie standardowy lep na owady. Najpierw wcieraj go w pień na wysokości 15-20 cm, aby przemieścić na niego składnik, który jest obecny na klejącej się taśmie. Zrób to jednak z precyzją, bo w innym razie mrówki błyskawicznie odnajdą inną ścieżkę i unikną bariery. Wówczas twoja praca będzie bezowocna, a przecież tego nie chcesz.

Dodatkowo nie musisz obawiać się o powtórne przeprowadzanie tego zabiegu po obfitym deszczu. Klej pozostanie na korze twoich drzewek niemal przez 12 miesięcy.

REKLAMA

Czytaj też: Sieję tylko tę odmianę marchwi. Duża, słodka i nie kumuluje azotanów

Podziel się: