Weź z kuchni, pokrój i zalej wodą. Żaden kleszcz się nie zbliży

kleszcz
fot. Pixabay

Na ukąszenia kleszczy i przenoszone przez nie choroby jesteśmy narażeni zwłaszcza wiosną i latem. Na te owady możemy natknąć się zarówno w lesie, na łące, w parku, jak i swoim w ogrodzie. Okazuje się, że pomocnym odstraszaczem tych pajęczaków jest cebula. Jak ją zastosować? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ukąszenia kleszczy same w sobie są niegroźne dla zdrowia człowieka. Aczkolwiek pasożyty, które są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, mogą przenosić złośliwe choroby, np. boreliozę. Z tego względu lepiej ich unikać.

Co przyciąga, a co odstrasza kleszcze?

Pajęczaki preferują wilgoć i cień, więc zazwyczaj skrywają się w zaroślach, krzakach i na niskich drzewach. Najbardziej aktywne są tuż przed i po południu, gdy kończą się chłody, ale nie jest upalnie. Do zwierząt i ludzi kleszcze przyciąga woń potu, ciepło i ruch. Magnesem są także kwiatowe aromaty. Wybierając się na spacer do lasu czy parku, warto za każdym razem założyć przylegającą odzież, która zakryje całe ciało i zrezygnować z używania mocno pachnących kosmetyków.

REKLAMA

Pasożyty można też odpędzić, stosując aromaty, za którymi nie przepadają. Na piknik czy wycieczkę rowerową możemy zabrać np. własnoręcznie zrobiony środek na bazie olejku z drzewa herbacianego, czy wrotyczu. Natomiast z kleszczami w ogródku świetnie poradzi sobie m.in. cebula.

Jak zrobić oprysk z cebuli na kleszcze?

Siekamy 150 g cebuli lub chrzanu i zalewamy 5 l wody, odstawiamy na 12 godzin. Przelewamy preparat do pojemnika z dozownikiem i rozpylamy na roślinach w ogródku i na trawniku. Możemy spryskiwać zarówno kwiaty, jak i warzywa czy owoce. Domowy oprysk skutecznie odstraszy kleszcze i dodatkowo zabezpieczy rośliny uprawne przed atakiem mszyc oraz innych szkodników.

REKLAMA

Inne sposoby na kleszcze w ogrodzie

Osoby, które nie lubią przenikliwego zapachu cebuli, mogą odstraszyć kleszcze w inny sposób. Wystarczy rozsypać dookoła roślin, na których mogą bytować owady, ziemię okrzemkową. Ten naturalny proszek pozyskuje się ze skał osadowych, które występują na całym globie. Posypując różne miejsca w ogrodzie, należy omijać jedynie obszary, w których rozwijają się kwiaty. To patent, dzięki któremu z ogrodu znikną także ślimaki.

Czytaj też: Genialny trik za 3 zł na wypędzenie kuny z samochodu i domu. Zawsze działa

Podziel się: