WHO krytykuje Unię Europejską: „Nacjonalizm szczepionkowy” przedłuży pandemię koronawirusa

Zdj. ilustr./Pixabay.com

Wiceszefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Maraingela Simao ostro skrytykowała w sobotę Unię Europejską za stosowany przez nią mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciwko koronawirusowi. Ostrzegła jednocześnie, że ograniczenia wynikające z tego mechanizmu mogą przedłużyć pandemię COVID-19.

REKLAMA

Chociaż UE uzasadnia ograniczanie dostaw do poszczególnych państw  niedoborem zamówionych szczepionek, to  Simao określiła kroki podejmowane przez Unię „bardzo niepokojącym trendem”.

Podobny pogląd wyraził wcześniej podczas wirtualnych obrad Światowego Forum Ekonomicznego w Davos szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił on, że wszystkie państwa muszą połączyć swoje siły w walce z koronawirusem. Jego zdaniem zachowywanie dla siebie rezerw szczepionki przez zamożne państwa UE – co nazwał „nacjonalizmem szczepionkowym” – spowoduje  jedynie przedłużenie czasu trwania pandemii.

REKLAMA

BBC, informując o stanowisku WHO, podkreśliła, że mniejszy eksport szczepionek z UE wpłynie na ich dostawy w około 100 krajach, jednak wiele państw, zwłaszcza ubogich, zostało wyłączonych z unijnych restrykcji.