REKLAMA

fot. shareinfo.pl

Te „Wiadomości” były inne, niż zwykle. W czwartek, 21 grudnia, w TVP1 wyemitowano pierwszy program informacyjny TVP 1 po przejęciu Telewizji Polskiej przez nowe władze. Dzisiejsze „Wiadomości” poprowadził Marek Czyż, który wczoraj wygłosił specjalny komunikat w zastępstwie emisji wczorajszego, głównego wydania.

REKLAMA

Na początku programu przedstawiono definicję „programu informacyjnego” – „program telewizyjny albo audycja radiowa, której głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych, ale także m.in. kulturalnych, sportowych, ekonomicznych i naukowych” – mogli przeczytać telewidzowie w wyświetlonym tekście.

Zaraz potem głos zabrał nowy gospodarz programu, Marek Czyż.

REKLAMA

„To jest 19:30 – najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej. Marek Czyż, zapraszam. Wczoraj obiecaliśmy państwu nową jakość w mediach publicznych. Dziś nie tylko my, chcemy wyjaśnić, dlaczego ta zmiana jest konieczna, dlaczego by budować wspólnotę narodową trzeba zmienić język przekazu. Musimy po prostu informować” – rozpoczął nowe „Wiadomości”.

Po wprowadzeniu ukazał się pierwszy materiał, który traktował o upolitycznieniu mediów publicznych, a następnie przedstawiono informację o budżecie polski i odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Już w środę nowe „Wiadomości” o 19:30 zapowiedział Marek Czyż w specjalnym wystąpieniu

Przedsmak tego, co zobaczyliśmy w czwartek o 19:30 na antenie TVP1 otrzymaliśmy dzień wcześniej. Tego dnia głównego wydania „Wiadomości” nie wyemitowano w ogóle! Zamiast tego na ekranach telewizorów pojawił się Marek Czyż, który wygłosił specjalny komunikat.

„Zaszły pewne zmiany. Pozwolą państwo, że wyjaśnię. Żaden polski obywatel finansujący działanie mediów publicznych nie ma obowiązku wsłuchiwać się w propagandę” – mówił w środę gospodarz nowych „Wiadomości”.

REKLAMA

„Od jutra „Wiadomości” będą prezentowały fotografie świata i dnia, a nie obraz, który malowano w tych studiach przez osiem lat ze starannie dobranymi barwami. Zamiast propagandowej zupy proponujemy czystą wodę, która nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie zaczyna” – podkreślił Marek Czyż.

Więcej: W środę nie było „Wiadomości” o 19:30. Widzowie zobaczyli co innego [FILM]

REKLAMA