Wielka Brytania zdecydowała w sprawie szczepionki AstraZeneca

Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) postanowiła, że osobom poniżej 30. roku życia – o ile tylko jest taka możliwość – będzie podawana inna szczepionka niż preparat firmy AstraZeneca. Decyzja ta jest efektem podejrzeń, że preparat może powodować rzadki efekt uboczny w postaci zakrzepów krwi.

Jak wyjaśniono, prawie dwie trzecie przypadków zakrzepów krwi stwierdzono u kobiet. Osoby, które zmarły, były w wieku od 18 do 79 lat.

   

Wśród zmarłych były osoby, które nie ukończyły 30 lat, i JCVI zaleciła, by pacjentom w wieku od 18 do 29 lat zaoferować alternatywną szczepionkę, jeśli tylko ta jest dostępna. Profesor Lim Wei Shen z JCVI zaznaczył, że ten krok jest przejawem najwyższej ostrożności, a nie efektem konkretnych poważnych obaw.

Zgodnie z zaleceniem JCVI osoby poniżej 30. roku życia, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, powinny bez zmian przyjąć także drugą, chyba że po pierwszej wystąpiły u nich wspomniane zakrzepy. Natomiast ludzie z zaburzeniami krwi, u których występuje ryzyko zakrzepów, powinni skonsultować swoją ewentualną decyzję z lekarzem.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News