Wlej do tunelu. Turkuć podjadek ucieknie w panice

turkuć podjadek
fot. screen Youtube / Baras Tundra / Ben G Thomas

Turkuć podjadek to nieznośny szkodnik, który w ogrodzie potrafi wyrządzić dużo szkód. Owad ten nie znosi mieszanki, którą bez problemu stworzysz na własną rękę. Wystarczy, że dodasz do wody 1 produkt, a intruz ucieknie w popłochu.

REKLAMA

Obecność turkucia w ogrodzie rozpoznasz bez większych trudności. Atakuje rośliny, podgryzając ich korzenie, i podobnie jak kret rzeźbi podziemne tunele, by po zmroku żywić się zielonymi fragmentami upraw. Chętnie pałaszuje również larwy chrabąszcza majowego (pędraki) i ślimaki. Jak pozbyć się owada z ogródka?

Najlepiej zadziała oprysk, ale nie ten sklepowy, tylko domowy. Ewentualnie możesz postraszyć szkodnika kotem lub kurą. Turkuć boi się również kretów i jeży. Dlatego chcąc zabezpieczyć swoje rośliny na grządkach, możesz wysłać kota/kury na „przeszpiegi”, ale szansa, że uprawy wyjdą z tego całe, jest raczej marna. W związku z tym tę metodę lepiej sobie odpuść.

REKLAMA

Problem z insektami najbezpieczniej rozwiązać samemu. W jaki sposób? Jesienią wykop dołek (60-100 cm głębokości), a potem umieść w nim koński obornik. Miejsce okryj folią ogrodniczą i gotowe. Turkuć zechce schronić się gdzieś przed chłodnymi miesiącami, więc usytuuje się w końskich odchodach. Wtedy wyciągniesz go wraz z folią. Nie musisz koniecznie kopać dołka. Gdy zostawisz gnojownik na gruncie, mróz zniszczy owada.

Turkuć nie daje za wygraną? Inne sposoby na wypędzenie szkodnika z działki

Na rynku nie ma jeszcze żadnego preparatu chemicznego, który odstraszyłby turkucia podjadka z ogrodu. Na szczęście istnieją domowe metody, które są nieinwazyjne, tanie i w miarę dobrze radzą sobie z owadami. Jednym z takich środków jest woda z dodatkiem oleju. Mieszanina rozprawia się z gniazdami lęgowymi turkucia, tym samym nie są one zdolne do prokreacji.

Na czym dokładnie polega ta strategia walki ze szkodnikami? Mieszankę przygotuj wczesnym latem. Połącz wodę z olejem i wlej do miejsc lęgowych. Nie musisz nic robić, bo w tym momencie owady wezmą nogi za pas. Gdy znajdą się na gruncie, zbierz je wszystkie i zamknij w jakimś naczyniu, a potem wynieś gdzieś daleko od swojej posesji.

REKLAMA

Czytaj też: Włóż do kieszeni. Komary i kleszcze nawet na ciebie nie spojrzą