pelargonie
fot. Pixabay

Co zrobić, by pelargonie kwitły bujnie? Wystarczy zapewnić im dogodne warunki i dobrze o nie dbać. Ale samo podlewanie to za mało. Odżyw swoje kwiaty domowym nawozem, a sąsiedzi zzielenieją z zazdrości.

Prawidłowo skomponowana odżywka potrafi zdziałać cuda. Gdy Twoim problemem jest zbyt powolne kwitnienie, to taki środek sprawdzi się rewelacyjnie. Zwłaszcza jeśli składa się z samych ekologicznych składników, które przyspieszają rozwój kwiatów. Remedium powstaje z orzechów włoskich, a dokładnie z ich łupin. Metoda przyrządzenia nawozu dołącza do idei zero waste i sprzyja ochronie środowiska.

Co wartościowego znajduje się w łupce orzecha włoskiego?

Zazwyczaj łupina ląduje w koszu na śmieci, bo powszechnie uważana jest za bezwartościową. To spory błąd, gdyż odpad można powtórnie wykorzystać. Jest bogactwem substancji mineralnych, takich jak: wapń, magnez i potas. Zawiera też garbniki, białka, aminokwasy i błonnik pokarmowy. Wszystkie te składniki mają korzystny wpływ na wzrost roślin. Dodatkowo stymulują ich kwitnienie i polepszają układ korzeniowy. Dzięki nim regeneracja zniszczonych tkanek zachodzi szybciej, a szkodniki trzymają się z daleka. Kompost z łupek orzecha włoskiego polecany jest nie tylko do pelargonii. Skorzystają z niego także róże, orchidee, fiołki i hortensje. Nadaje się również do ogrodowych bylin, krzewów dekoracyjnych, drzewek owocowych czy warzyw liściastych.

Jak przyrządzić domową odżywkę do roślin doniczkowych?

Zanim zabierzesz się do pracy, sprawdź, czy łupiny orzecha włoskiego są suche. To kluczowe. Jeśli będą wilgotne, wtedy prędko spleśnieją. Stworzenie nawozu jest banalnie proste. Wystarczy łupiny z 20 orzechów włożyć do garnka, a potem zalać 1 litrem wody.

Wszystko gotuj na niewielkim gazie pod przykrywką przez 20 minut. Po upływie tego czasu wyłącz gaz i ostudź mieszankę, a później ją przecedź. Teraz rozwodnij środek w proporcji 1:2. Możesz dokarmiać nim rośliny najlepiej raz na 14 dni. Istnieje też nieco inny – szybszy – patent na tę odżywkę. W czasie przesadzania kwiatów zrezygnuj z keramzytu, a na jego miejsce zastosuj łupiny orzecha. Możesz także zmielić je na proszek przy użyciu młotka albo moździerza. W takim przypadku połącz go z glebą w donicy.

Zobacz też: Uratuj zniszczone przez deszcz surfinie. Wystarczy 1 trik


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!