nornica
fot. Pixabay

Zdradzamy niezawodny sposób na pozbycie się nornic z ogrodu. Wystarczy, że do wydrążonych przez gryzonie nor włożysz pewną rzecz. Dzięki temu szkodniki przestaną nachodzić Twój teren. To całkowicie naturalny patent.

Niewykluczone, że Twój ogródek nawiedzi nornica ruda. Jej sierść ma kolor szarawy, ale z rudawymi przebarwieniami. Z kolei na jej ogonie znajdują się niewielkie łuski. Choć szkodniki są nieduże (długość ich ciała dochodzi do ok. 10 cm), to w ogródku wyrządzają czasami naprawdę mnóstwo szkód. Głównie wiercą pod glebą korytarze i kopią tunele. Do tego żywią się nasionami warzyw i owoców, obgryzają korzenie roślin, zjadają ich zielone fragmenty oraz obgryzają korę drzew. Jak skutecznie wypędzić nornice z ogródka?

Jak odstraszyć nornice z ogrodu?

Rośliny odstraszające
Istnieją takie rośliny, których gryzonie nie znoszą, bo ich woń mocno je drażni. Wielu ludzi ma tuje niedaleko swojego domu. Wystarczy zerwać parę gałązek z krzaczka i zwyczajnie wsadzić do nory, w której skrywają się nornice. Efekt? Szkodniki szybko opuszczą tę strefę. Poza tym drażni je też zapach: gorczycy, czosnku, czarnej porzeczki, wilczomlecza, mięty, rącznika pospolitego, cynamonu czy nostrzyka. Dowolną roślinę możesz włożyć do ich nor.

Dewastacja tuneli
Sprawdzaj, czy w ogródku nie powstały przypadkiem nowe tunele i nory. Możesz zalewać je wodą, a do środka wtykać rośliny, których nie znoszą. To nie koniec. W sklepach ogrodniczych jest dostępny karbid – wsyp go do otworów, gdzie obecne są gryzonie. Z granulek tego środka zacznie unosić się gaz o bardzo mocnym zapachu. Wypełni on podziemne tunele i przepędzi szkodniki.

Ochrona roślin
Nornice uwielbiają zjadać rośliny cebulowe i miękką korę otulającą pnie młodziutkich drzew. Wobec tego hiacynty, lilie czy krokusy powinieneś sadzić w koszyczkach albo osłonkach zrobionych z ocynkowanego drutu (rdza nie pokryje ich zbyt szybko). Te wykonane z plastiku gryzonie potrafią przegryźć. Z kolei pnie drzewek możesz opleść siatką, specjalną izolacją sadowniczą lub słomą.

Czytaj też: Pędraki zaatakowały Twój ogród? Ten nawóz za grosze szybko je wypędzi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę