W związku z sytuacją w chińskiej prowincji Hubei premier Polski, Mateusz Morawiecki, zadecydował o ewakuowaniu stamtąd obywateli RP. Dzięki współpracy z innymi krajami Polacy są w tej chwili w drodze do Paryża, skąd zostaną przetransportowani wojskowymi samolotami Polskich Sił Zbrojnych do Wrocławia

Premier poinformował, że wśród polskich pasażerów nie ma osób z podejrzeniem chorób zakaźnych. Mimo tego po wylądowaniu wszyscy profilaktycznie zostaną poddani szczegółowym badaniom i trafią do szpitali na oddziały zakaźne na obserwacje. Od każdej osoby zostaną pobrane próbki do badań diagnostycznych, by wykluczyć obecność koronawirusa.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) pojawił się prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. w okolicach targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Koronawirus jest wirusem odzwierzęcym i prawdopodobnie wziął się od zwierząt, którymi również handlowano nielegalnie na targu. Początkowe objawy zakażenia tym wirusem przypominają przeziębienie: gorączka i suchy kaszel. Po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego, a pacjent wymaga leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje bowiem zapalenie płuc, które w przypadku wielu chorych jest śmiertelne. Chińska komisja zdrowia poinformowała, że w wyniku zarażenia koronawirusem zmarło co najmniej 259 osób, a liczba zakażonych wzrosła do 11 791 osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę