Wpadka Dudy podczas wizyty w Afryce! Wszystko się nagrało [FILM]

Wpadka Dudy w Kenii. Mówił o akademii policyjnej
fot. Twitter/ X | @XKubiak

Andrzej Duda po kilkudniowym rajdzie po salonach w Davos – w czasie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) – wybrał się do Afryki Wschodniej, gdzie odwiedził kilka krajów, z którymi Polska nawiąże współpracę gospodarczą. We wtorek prezydent odwiedził Kenię, gdzie wizytował Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych. Tam, podczas konferencji prasowej, doszło do wpadki, o której rozpisują się polskie media.

REKLAMA

Andrzej Duda rozpoczął w niedzielę kilkudniową podróż po krajach Afryki Wschodniej. Prezydent odwiedza trzy kraje – Kenię, Rwandę i Tanzanię – gdzie odbywają się spotkania z głowami państw oraz oficjalne uroczystości. Duda pojechał do Afryki także z misją wzmacniania świadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej, aby tamtejsi włodarze wybierali współpracę z Zachodem, zamiast z Federacją Rosyjską.

Przede wszystkim jednak, Duda poleciał do Afryki promować polski biznes. „Odbędą się fora biznesowe, gdzie spotkają się przedsiębiorcy, ale będziemy też odwiedzali polskich przedsiębiorców” – zapowiadał przed wizytą prezydent. Podkreślił, że chodzi m.in. o hutę cyny w Kigali, stanowiącej największy polski kapitał w Rwandzie.

REKLAMA

Wpadka prezydenta Andrzeja Dudy w czasie wizyty w Kenii. „Akademia policyjna”

We wtorek polski prezydent odwiedził Kenię, w tym stolicę kraju – Nairobi – oraz znajdujące się na obrzeżach miasta Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kimbu. Andrzej Duda pojechał do tego miejsca nieprzypadkowo, gdyż jest ono prowadzone przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). W tym ośrodku polscy specjaliści szkolą kenijskich strażaków.

Do sieci trafił fragment nagrania z konferencji prasowej prezydenta Dudy. W czasie komentowania przez niego wizyty doszło do niewielkiej wpadki głowy państwa.

REKLAMA

„Dzień dobry państwu. Jesteśmy na obrzeżach Nairobi w tej chwili, tutaj w takim miejscu, które nazywane jest taką swoistą akademią policyjną” – powiedział Andrzej Duda.

To oczywiście błąd prezydenta, gdyż w Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych szkoli się strażaków, a nie policjantów. Prezydent jednak czujnie wychwycił swój błąd i bardzo szybko się poprawił. „Przepraszam, strażacką” – sprostował Duda.