Premier Węgier Viktor Orbán poinformował o wprowadzeniu godziny policyjnej. Mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów od północy do godziny 5 rano. Nadzwyczajne obostrzenia spowodowane są szalejącą epidemią koronawirusa.

Orbán podkreślił, że sytuacja na Węgrzech jest bardzo poważna. – Od północy do 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę – takie słowa premiera cytowała PAP. Dziwi jedynie fakt, że godzinę policyjną wprowadzono z godziny na godzinę. To nie jedyne obostrzenie. Zamknięto też wszystkie lokale rozrywkowe.

– Skoro tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest szybkie, my też musimy działać szybko. Dlatego rząd zdecydował, że od dzisiaj od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i poprosimy parlament, żeby tę nadzwyczajną sytuację przedłużył o 90 dni – tak mówił w wystąpieniu Viktor Orbán.

Węgry już w marcu wprowadziły stan zagrożenia w związku z pandemią. Teraz sytuacja się powtarza. Przyjęta 30 marca ustawa pozwala, by rząd w czasie stanu zagrożenia mógł „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki”. Wszystko ma służyć zapewnienia Węgrom bezpieczeństwa.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!