REKLAMA

Kontrole na granicy polsko-słowackiej wznowione
fot. Twitter / Straz_Graniczna

Stało się! Wracają kontrole graniczne na jednym odcinku polskiego pogranicza! Począwszy od północy we wtorek, 3 października, wznowione zostaną kontrole na granicy polsko-słowackiej. Granicę będzie można przekroczyć tylko w 11 przejściach drogowych i kolejowych. Dodatkowo – tylko dla obywateli UE i ich rodzin – będzie dostępne 11 przejść pieszych.

REKLAMA

Na konferencji w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji szef resortu Mariusz Kamiński ogłosił tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicy polsko-słowackiej. Jest to spowodowane problem nielegalnej migracji przez tzw. „szlak bałkański”, który przebiega m.in. przez Słowację i Polskę do Niemiec i dalej na zachód. Szef MSWiA podkreśla, że liczba ujawnionych na Słowacji nielegalnych imigrantów wzrosła tylko w tym roku o ponad 1000 procent! Część cudzoziemców trafia następnie do Polski, stąd do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej.

„Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów” – wyjaśnił Mariusz Kamiński, cytowany przez rmf24.pl.

REKLAMA

„Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy” – ogłosił dzisiaj szef MSWiA. Dodał, że zgodnie z procedurą kontrole zostaną przywrócone na początku na 10 dni. Bardzo prawdopodobne jednak, że po upływie tego czasu zostaną przedłużone.

Kontrola graniczna przywrócona na granicy ze Słowacją! „Będzie realizowana w sposób jak najmniej uciążliwy”

Kamiński obiecał, że przywrócenie kontroli granicznej odbędzie się w taki sposób, aby było to jak najmniej uciążliwe dla obywateli UE i – co najważniejsze – będzie tylko jednostronna. „Będzie ona realizowana w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych obywateli i dla obywateli Unii Europejskiej. Będzie to kontrola na wjazd do Polski” – tłumaczył szef MSWiA.

REKLAMA

Kamiński podkreślił, że o zmianach na polsko-słowackiej granicy została poinformowana – zgodnie z kodeksem Schengen – Komisja Europejska oraz ministerstwa spraw wewnętrznych Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech.

„Kontrola graniczna zostanie przywrócona na podstawie art. 28 ust.1 kodeksu granicznego Schengen, który mówi, że w trybie pilnym można przywrócić tę kontrolę. Ta kontrola w pierwszym okresie zostanie przywrócona na 10 dni. Można ją będzie odnawiać na kolejne okresy, nie dłuższe niż 20-dniowe. Z tym, że całkowity okres, w myśl tego artykułu, przywrócenia kontroli granicznej będzie wynosił maksymalnie 2 miesiące” – wyjaśnił komendant główny straży granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, cytowany przez RMF24.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA