gniazdo os
fot. Pixabay

Chcesz pozbyć się os w sposób humanitarny? Zrób domowy spray na te owady. Gdy poczują jego zapach, natychmiast czmychną, a Ty będziesz mieć spokój. Bez obaw, ten środek nie zaszkodzi insektom. Jest też nieinwazyjny dla człowieka. Zrobisz go łatwo i szybko.

Użądlenie osy potrafi być naprawdę bolesne, ale nie jest groźne. Jad tego owada wywołuje mało reakcji alergicznych – inaczej niż w przypadku jadu pszczoły. A co zrobić, gdy osa przeleci obok? Nigdy nie machaj rękami – w ten sposób insekt poczuje się w niebezpieczeństwie i może cię zaatakować. Jeśli nieopodal swojego domu zobaczysz gniazdo os, to spróbuj je wypłoszyć przy pomocy domowego preparatu.

Jakich zapachów nie lubią osy?

Owady nie przepadają za wonią podgrzewanego octu i olejku goździkowego. Równie trapiący jest dla nich aromat bazylii, olejku z drzewa herbacianego, cytrusów, a także czosnku. Jeśli natrzesz meble ogrodowe dowolnym produktem, wtedy osy przestaną na nie siadać. Z kolei nieduże gniazdo możesz skropić środkiem odstraszającym domowej produkcji.

Do szklanki wypełnionej octem dodaj kilkanaście kropli olejku goździkowego i przelej miksturę do pojemnika z dozownikiem. Teraz podejdź do legowiska os tak blisko, aby kropelki oprysku dotarły do gniazda. Swoją skórę najlepiej ochroń odzieżą, a wtedy żaden insekt cię nie użądli. Po wykonaniu zabiegu oddal się niezwłocznie na sporą odległość, bo osy będą mocno rozzłoszczone i wyfruną całą gromadą ze swojego gniazda. Okropna woń wypędzi je z twojego podwórka raz na zawsze.

Co przyciąga osy?

Jeśli wydaje ci się, że osy żerują wyłącznie na słodkich owocach czy kwiatach, jesteś w błędzie. Lubią także mięso – wyciągają z niego włókna i podają je swoim larwom. Jeśli wybierasz się na piknik, to nie pij płynów bezpośrednio z ciemnych butelek, ponieważ mogą utopić się w nim insekty, a kusi je głównie słodki zapach np. soku. Połknięcie osy czy użądlenie w gardło może być brzemienne w skutkach.

Czytaj też: Wetrzyj w skórę jedną kroplę. Ukąszenie meszki zniknie błyskawicznie


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!