Zdj. ilustr./Pexels.com/Nandhu Kumar

Po publikacji niedzielnego raportu Ministerstwa Zdrowia okazało się, że województwa mazowieckie i lubuskie przekroczyły wskaźniki zachorowalności, przy których rząd wprowadzał lockdown na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu.

– Mazowsze i woj. lubuskie przekroczyły wskaźnik 40 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców liczone jako średnia z 7 dni. W przypadku Pomorza i Warmii od tej wartości zaczynały być wprowadzane nowe restrykcje – wyjaśnia Piotr Tarnowski, niezależny analityk danych o pandemii.

Tarnowski opublikował nowe wizualizacje, z których wynika, że dwa kolejne województwa zmierzają prostą ścieżką do zaostrzenia obostrzeń. W woj. mazowieckim najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie grodziskim (ponad 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców), a w woj. lubuskim najwięcej zakażeń stwierdzono w Gorzowie Wielkopolskim.

Decyzję o zaostrzeniu obostrzeń na Pomorzu minister zdrowia podjął, kiedy wskaźnik infekcji wynosił 44,6. W przypadku woj. warmińsko-mazurskiego było to 45.

Dla woj. mazowieckiego wskaźnik zakażeń to obecnie ponad 41,7 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Tyle wynosi średnia z całego tygodnia. Dane opublikowane w niedzielę pokazują to już jednak powyżej 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców (2807 przypadków 7 marca). Jeżeli ten trend wzrostowy statystyk się utrzyma – a na razie wszystko wskazuje, że tak będzie – rząd być może wprowadzi lockdown na zamieszkiwanym przez 5,4 mln osób Mazowszu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę