fot. Twitter/NEXTA

Nie jest żadną tajemnicą, że Rosjanie na Ukrainie masowo ostrzeliwują osiedla, zamieszkałe przez cywili. Do tej pory sądzono jednak, że jest to robota niewrażliwego na ten widok – działającego z odległości – lotnictwa szturmowego lub artylerii. Do sieci trafiło jednak nagranie, które ukazuje załogę rosyjskiego czołgu, która świetnie bawi się podczas strzelania z armaty do opustoszałych budynków w Donbasie.

Inwazja Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę trwa nieprzerwanie, odkąd rozpoczęła się 24 lutego. W tym czasie dostarczono mnóstwo dowodów rosyjskich zbrodni wojennych zarówno na okupowanych, jak i nieokupowanych przez ich wojska terenach. Artyleria rakietowa oraz lotnictwo najeźdźcy nie powstrzymuje się przed bombardowaniem cywilnych osiedli. Działanie te nie mają najmniejszej wartości strategicznej, a powodują na Ukrainie największe dramaty.

Jak się okazuje – co potwierdza białoruska, niezależna agencja prasowa „NEXTA” – Rosjanie świetnie bawią się podczas pustoszenia osiedli mieszkalnych – nawet widząc zniszczenia z bliska. Na twitterowym koncie „NEXTA” upubliczniono dwuminutowe nagranie, na którym dobrze widać rosyjski czołg, który lawiruje na ulicy, wystrzeliwując kolejne pociski w stronę cywilnych budynków. Należy zaznaczyć, że maszyna nie była w żaden sposób atakowana. Budynki wokół wyglądają na opustoszałe. Rosjanie zwyczajnie świetnie bawili się, powodując kolejne, kosztowne zniszczenia, burząc domy, należące do zwykłych ludzi.

Bombardowanie osiedli cywilnych trwa

Dwa dni temu do sieci trafiło inne, wstrząsające nagranie. Przedstawiało Ukraińców, którzy podnośnikiem usuwali ogromną bombę, która spadła na cywilny budynek, jednak – na szczęście – nie wybuchła. Według Ukraińców, potężna bomba mogła być przenoszona przez samolot SU-34. Taką samą maszynę udało się zestrzelić 5 marca nad Czernihowem. Pilot został aresztowany, po czym przyznał się na konferencji prasowej, że świadomie wykonał rozkaz dowództwa o bombardowaniu cywilnych osiedli. Wiedział, że zrzucał bomby na zwykłych ludzi. Poprosił Ukraińców o wybaczenie.

Według „Wikipedii” pocisk, który został wyciągnięty przez okno budynku, to rosyjska bomba lotnicza OFZAB-500. Ma zastosowanie burząco-odłamkowe – oznacza to, że oprócz zniszczeń, odłamki mogą powodować także śmierć cywilów. „OFZAB-500 ma masę 500 kg. Wewnątrz korpusu bomby znajduje się 37,5 kg materiału wybuchowego i 250 kg środka zapalającego” – czytamy w „Wikipedii”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!