Wszystko gotowe. Finlandia i Szwecja podpiszą dokumenty ws. NATO

NATO
fot. Sergeant Paul Shaw LBIPP | Open Government License version 1.0

30 sojuszników NATO ma we wtorek podpisać protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii, wysyłając oferty członkostwa obu krajów do stolic sojuszu w celu zatwierdzenia legislacyjnego. Posunięcie to jeszcze bardziej zwiększy strategiczną izolację Rosji po inwazji na sąsiednią Ukrainę w lutym i walkach militarnych tam od tamtej pory.

REKLAMA

30 ambasadorów i stałych przedstawicieli ma formalnie zatwierdzić decyzje zeszłotygodniowego szczytu NATO, na którym sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do klubu wojskowego sąsiedniej Rosji Finlandii i skandynawskiej Szwecji. Mimo porozumienia w sojuszu, zgoda parlamentarna w państwie członkowskim Turcji może nadal stwarzać problemy z ich ostatecznym włączeniem w poczet członków.

W zeszłym tygodniu turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może nadal blokować ten proces, jeśli oba kraje nie spełnią w pełni żądania Turcji dotyczącego ekstradycji podejrzanych o terroryzm z powiązaniami z wyjętymi spod prawa grupami kurdyjskimi lub siecią duchownego na wygnaniu oskarżonego o nieudany zamach stanu w 2016 r. Indyk.

REKLAMA

Powiedział, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy. Jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państw członkowskich, co daje każdemu prawo do blokowania.

Oczekiwane wtorkowe podpisanie umowy już teraz wciągnie oba narody głębiej w skład NATO. Jako bliscy partnerzy uczestniczyli już w niektórych spotkaniach, które dotyczyły kwestii, które bezpośrednio ich dotyczyły. Jako oficjalni zaproszeni mogą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach ambasadorów, nawet jeśli nie mają jeszcze prawa głosu.