Kto powiedział, że gołąbki zawsze muszą być z mięsem i ryżem? Wersja wegetariańska też jest na topie, więc warto się na nią skusić, szczególnie w piątek, gdy mięsa trzeba się wystrzegać z uwagi na post. Dzisiejsze jarskie zawiniątka nie są ryżem ani z kaszą czy ziemniakami. Skrywa się w nich coś innego, co każdy smakosz lubi. Nadzienie wyniesie smak gołąbków na nowy poziom, a przysłowiową „kropkę nad i” postawi 2-składnikowy sos. Rachu-ciachu i przepyszny obiad może trafić na talerze.
Gołąbki to staropolskie danie, które cieszy się powodzeniem do dziś. Wiele osób skacze z radości na widok kapuścianych liści, w których skrywa się tajemniczy farsz, a wszystko dookoła pokryte jest apetycznym sosem. Polacy mają do gołąbków ogromny sentyment i są mistrzami w ich przygotowaniu. Można je wyczarować z paru składników i to wieloma metodami. Numerem jeden dla wielu osób jest odsłona z mięsem i ryżem. Jednak bez problemu znajdą się też koneserzy wersji wegetariańskiej, składającej się z ziemniaków, kaszy czy ryżu – w zależności co kto lubi.
Aby gołąbki rozpływały się w ustach, warto dopieścić je dobrym sosem. Liderem jest ten pomidorowy. Fanom dzisiejszej potrawy polecamy też przepis na zupę gołąbkową i zapiekankę gołąbkową.
Jak przygotować gołąbki z fasolą? Prosty przepis w kilku krokach
Składniki:
300 g pieczarek
1 biała kapusta
1 cebula
1 marchewka
2 puszki białej fasoli
pieprz i sól
1 łyżka czosnku granulowanego
1 łyżka suszonego cząbru
1 łyżka suszonego majeranku
2 łyżki oleju
Sos
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1,5 szklanki bulionu
Przygotowanie:
Obierz kapustę z zewnętrznych liści i wytnij z niej głąb, a potem opłucz i zanurz w osolonym wrzątku. Gotuj warzywo przez 10-15 minut, do czasu, aż liście staną się wystarczająco miękkie. Wyciągi główkę z naczynia i zostaw na chwilę, by nieco wystygła, a potem przystąp do oddzielania liści. Weź nożyk i usuń z nich zgrubienie.
Pora zająć się farszem. Dokładnie opłucz pieczarki i zetrzyj je na tarce o większych oczkach. Podobnie postępuj z marchewką. Cebulę pokrój w kosteczkę i podsmaż na tłuszczu, dorzucając do niej rozdrobnioną marchewkę. Smaż warzywa przez 5 minut, a potem dodaj więcej oleju i dorzuć grzyby – mieszaj i smaż, aby nabrały apetycznego koloru.
Fasolę (1 puszkę) odsącz z zalewy i nasiona zmiksuj na puree, a następnie połącz je z fasolą z drugiej puszki. Przerzuć do niej mieszankę z patelni i farsz dopraw przyprawami, zamieszaj.
Na sos: w sporym naczyniu podgrzej wywar i zapraw go koncentratem pomidorowym. Mieszaj.
Teraz umieszczaj porcję nadzienia na każdym liściu kapusty i zawijaj ściśle. Poskładane gołąbki układaj na spodzie garnka wyściełanym liśćmi kapusty. Potrawę zalej sosem pomidorowym i gotuj przez 40 minut na niedużym gazie pod pokrywką. Smacznego.