czyszczenie rolety
fot. screen Youtube / Clean My Space

Rolety wyglądają estetyczne, dekorują pomieszczenia i przede wszystkim chronią przed słońcem. Ponadto ich obsługa jest bardzo prosta. Jeśli chcemy zachować ich nienaganny wygląd i funkcje na długie lata powinniśmy o nie właściwie dbać. Jak czyścić rolety?

Rolety z materiału

Znakomicie spisują się latem, bo chronią wnętrze przed upałem. Ale niestety łatwo się brudzą. Czyścić (najlepiej co pewien czas) trzeba je bardzo delikatnie. Rolety materiałowe przecieramy wilgotną albo suchą ściereczką z mikrofibry. Natomiast drobne plamki możemy usunąć przy pomocy gumki do mazania. Tego typu rolet nie wolno prać w pralce czy prasować, gdyż mogą utracić swoją naturalną barwę i kształt.

Detergenty

Małe plamy usuniemy używając wilgotnej szmatki z mikrofibry. Trwalsze czy większe zabrudzenia przemywamy wodą z dodatkiem odrobiny łagodnego środka czyszczącego. Detergentu nie stosujemy w nadmiarze, bo może odbarwić materiał. Rozwiniętą roletę pozostawiamy do wyschnięcia. Gdy chcemy tylko pozbyć się powierzchownego kurzu, możemy odświeżyć roletę, używając odkurzacza.

Rolety dzień – noc

Są przeźroczyste i nie przepuszczają światła. Wytworzono je ze specjalnego materiału w pasy. Nie pierzemy ich chemicznie ani w pralce, bo tkanina może ulec odbarwieniu. Najlepiej odkurzyć je końcówką szczotkową. Jeśli znajdują się na nich plamy, możemy zmyć je lekko wilgotną, ciepłą (lecz nie gorącą) ściereczką. Rezygnujemy z używania jakichkolwiek detergentów.

Rolety rzymskie

Łatwo je zamontować i zdjąć. Mogą być prane w pralce (o ile producent nie zalecił inaczej) w programie do lekkich tkanin, bez wirowania. Pamiętamy również o wyborze właściwego proszku do prania (zależnie od materiału). Rolety suszymy rozłożone.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę