Zamiokulkas zamiolistny
fot. screen Youtube / ogród na co dzień

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, o którą trzeba właściwie dbać. Jeżeli chciałbyś jakoś go wspomóc, podaj mu domową odżywkę na bazie żelatyny. Efekt miło Cię zaskoczy!

Jeśli zauważyłeś, że jakaś Twoja roślina doniczkowa zaczyna marnieć, nie czekaj, tylko zacznij działać natychmiast. To samo dotyczy zamiokulkasa. Podpowiadamy, czego użyć, aby rozwijał się bujnie.

Jakie wymagania ma zamiokulkas?

To roślina łatwa w uprawie, która nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad. Zamiokulkas nie lubi częstego podlewania, więc możesz nawodnić go nawet raz na 2-3 tygodnie! Kwiat ten kumuluje płyn w swych nabrzmiałych liściach i kłączach. W okresie od kwietnia do września warto go nawozić raz na 14 dni. Regularne dokarmianie przyspieszy przyrost zielonej masy i poprawi ogólny kolor.

Dlaczego zamiokulkas nie rozwija się tak, jak trzeba?

Może się zdarzyć, że kwiat nie rośnie prawidłowo. Wpływa na to kilka czynników:
-niedostateczna ilość światła,
-nieodpowiednie podlewanie,
-złe pH gleby,
-zbyt mała doniczka.

Co zrobić w takiej sytuacji? Trzeba nie tylko zapewnić mu dogodne warunki, ale i rozważyć nawożenie. Świetnie sprawdzi się do tego żelatyna! Jedną łyżeczkę tego produktu rozpuść w szklance gorącej wody i odstaw do wystudzenia. Potem dodaj 3 szklanki chłodnej wody i podlej zamiokulkasa. Ten zabieg najlepiej przeprowadzaj raz w miesiącu.

Czym nawozić zamiokulkasa?

Szukasz innego sposobu na domową odżywkę dla zamiokulkasa? Polecamy pestki słonecznika! Są one źródłem cennych substancji odżywczych, które poprawiają rozwój rośliny. Podbudowują one korzenie rośliny i nadają liściom wyrazistszej zielonej barwy. To jeden z najtańszych nawozów. Jak go przygotować? Pestki słonecznika zmiel lub połącz je z glebą do przesadzenia zamiokulkasa. Możesz też wrzucić nasiona do wierzchniej warstwy podłoża w doniczce. Kwiat wynagrodzi Ci to pięknym wyglądem!

Czytaj też: Dodaj to warzywo do doniczki. Skrzydłokwiat zakwitnie z pełną mocą


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!