Wykonaj 1 ważny zabieg w czerwcu. Jabłoń sypnie owocami

jabłoń
fot. screen Youtube / @MaksymHaranzha

Przechadzka po sadzie, w którym rosną setki, a nawet tysiące jabłoni to coś wspaniałego, zwłaszcza wiosną, gdy drzewka dopiero kwitną, a wokół nich latają pszczoły. To głównie dzięki nim wkrótce rośliny obrodzą, a my będziemy mogli chrupać soczyste i pyszne jabłka. Właściciele dużych sadów, jak i hodowcy kilku drzewek w pobliżu domu powinni wykonać kolejny zabieg na jabłoniach w najbliższym czasie. Wtedy rośliny wydadzą kilkukrotnie większy plon. Jeśli ten krok zostanie pominięty, ilość owoców będzie standardowa, a nawet mniejsza niż zwykle.

REKLAMA

W czerwcu zadbaj o jabłonie. Powinieneś ją przyciąć

Jeszcze w tym miesiącu warto wykonać letnie cięcie drzewka. Zbyt bujna korona zostanie przerzedzona, bo pozbędziesz się smukłych pędów, wznoszących się do góry. Nadmierne skoncentrowana korona hamuje rozwój jabłoni i nie pomaga w plonowaniu. Z tej przyczyny wszystkie sterczące pędy (o długości większej niż 40 centymetrów) zlikwiduj. Z małymi nic nie rób, bo mogą być na nich obecne pączki kwiatowe.

Kiedy przyciąć jabłoń? Letni termin nadchodzi

Letnie przycinanie drzewka wykonuje się przeważnie miesiąc przed spodziewanymi zbiorami. W przypadku odmian wydających owoce w sierpniu skracanie należy wykonać w czerwcu. U jabłoni owocujących późno np. w październiku zabieg przeprowadza się pod koniec wakacji.

REKLAMA

W czerwcu można ciąć np. odmianę jabłoni Piros, a od początku lipca – Rubin czy Paulared. Po połowie lipca tnie się m.in. Summeredy, a w sierpniu – Delikates. W drugiej połowie sierpnia cięcia wymaga odmiana Idared, Gala czy Jonagold.

Udostępnij: