fot. Pixabay

Pomimo wielu ostrzeżeń seniorzy nadal dają się grabić oszustom. Starsza kobieta z Wielkopolski straciła pół miliona złotych. Po namowach oszusta, podającego się za funkcjonariusza, ofiara wyrzuciła przez okno kartę płatniczą wraz z kodem PIN. W związku z przestępstwem, wielkopolska policja zatrzymała 4 osoby. Udało się odzyskać część pieniędzy. Niestety to bardzo mała część z fortuny, jakiej pozbawili seniorkę złodzieje – podaje „Super Express”.

Zatrzymano cztery osoby, które są podejrzane o udział w oszustwie na starszej kobiecie z Piły – poinformował w czwartek st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile. st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile. Do zdarzenia miało dojść 16 sierpnia. Wówczas do starszej kobiety zadzwonił telefon. Po drugiej stronie słuchawki odezwała się kobieta, podająca się za pracownicę poczty. Poinformowała seniorkę, że w systemie widnieją dwa adresy zamieszkania, zamiast jednego, po czym poprosiła o potwierdzenie tego właściwego.

„Seniorka, po usłyszeniu swojego adresu potwierdziła go, a rozmowa została zakończona. Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna podał się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał się seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni, by przestrzec ją przed przestępczym działaniem” – podkreślił Zeszot, cytowany przez „SE”.

Kolejny oszust poinformował kobietę… że dzwoniąca do niej pracownica poczty to oszustka. Następnie powiedział, że prowadzi w jej sprawie i jej grupy „dużą sprawę”. W ten sposób oszuści zrobili kolejny krok w celu wyłudzenia pieniędzy od mieszkanki Piły.

„Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej PIN” – wskazał Zeszot.

Okradli seniorkę na pół miliona złotych. Udało się odzyskać tylko część wyłudzonych pieniędzy

Przez kolejne dni oszuści stopniowo wyprowadzali pieniądze z konta seniorki za pośrednictwem karty płatniczej.

„Przestępcy wykonali łącznie 119 transakcji kartą przez kilkanaście dni. Z konta seniorki zniknęło ostatecznie 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa natychmiast zgłosili sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Pile” – dodał.

Ostatecznie oszustów udało się złapać. Śledczy zgromadzili przy tym pokaźny materiał dowodowy. Udało się ponadto odzyskać część skradzionych środków, ale tylko nieco więcej, niż 20%.

„Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności” – poinformował policjant, cytowany przez „SE”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę