Wyrzutnie rakiet Patriot już w Polsce. To słynna „tarcza antyrakietowa”

fot. Hennie Keeris | CC-Zero

Polska uprzednio zamówiła od Stanów Zjednoczonych dwie baterie rakiet Patriot, na których dostarczenie jeszcze czekamy. W międzyczasie jednak – na polecenie ministra obrony USA Lloyda Austina – do naszego kraju przeniesiono dwie, amerykańskie baterie rakiet tego typu. Mają być zabezpieczeniem przeciwlotniczym oraz przeciwrakietowym dla niemal 10 tys. amerykańskich żołnierzy, stacjonujących w Polsce – poinformował portal RMF24. Ale to także naturalny parasol ochronny dla nas.

REKLAMA

„Zdecydowaliśmy się przekierować dwie baterie Patriotów do Polski. Te systemy Patriot zostały dostarczone do Polski. Robimy to w ramach przypomnienia i zademonstrowania naszego zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników” – mówiła w czwartek w Warszawie wiceprezydent USA Kamala Harris.

Podczas wspólnej konferencji prasowej wice prezydent USA – Kamali Harris – i prezydenta Andrzeja Dudy, Harris powiedziała, że przyjechała do Warszawy, aby zademonstrować potrzebę wzmocnienia wschodniej flanki NATO, także przez przerzucanie tam wojsk sojuszniczych.

REKLAMA

„Ostatnio dokonaliśmy przerzutu dodatkowych 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. I to jest elementem dodatkowym oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce” – powiedziała Harris.

Wice prezydent Stanów Zjednoczonych przypomniała także, że oprócz żołnierzy do Polski zawita upragniona od kilkunastu lat, słynna „tarcza antyrakietowa”. Baterie rakiet Patriot, zakupione przez Wojsko Polskie, są w trakcie dostawy. Na ten czas w Polsce zostaną rozmieszczone dwie amerykańskie baterie tych pocisków przechwytujących.

„Mogę dzisiaj ogłosić, że zrealizowaliśmy to. Te systemy Patriot zostały do Polski dostarczone. Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie” – oświadczyła wiceprezydent.

REKLAMA

„Tarcza antyrakietowa” w końcu w Polsce. Na co ją stać?

Do Polski zostały przeniesione dwie amerykańskie baterie rakiet Patriot. To w sumie 16 wyrzutni o zasięgu 100 km. Patrioty służą do przechwytywania wrogich maszyn latających i rakiet. Poruszają się z prędkością 6000 km/h.

Jak ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, rakiety trafią do Polski przede wszystkim jako zabezpieczenie przeciwlotnicze przebywających w Polsce ogółem już kilku tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Udostępnij: