REKLAMA

papier toaletowy
fot. screen Youtube / CHOICE Australia

Pewnie już dawno zauważyłeś fikuśne szlaczki znajdujące się na wielu papierach toaletowych. Myślisz, że są dekoracją? Okazuje się, że wcale nie. Fakt, wzorki sprawiają, że biały wynalazek lepiej się prezentuje, jednak zamieszczono je tam w zupełnie innym celu. Poznaj ten jeden konkretny powód.

REKLAMA

Papier toaletowy to chyba jeden z najbardziej użytecznych człowiekowi gadżetów XIX wieku. Jego ojczyzną są Chiny. Tam właśnie wyprodukowano pierwszy egzemplarz, który odznaczał się wyjątkową miękkością i przyjemnym zapachem. Jednak nie każdy obywatel mógł korzystać z papieru toaletowego ot tak – jedynie cesarz i jego rodzina mieli taki przywilej. Inne grupy społeczne mogły używać co jedynie waty, nieprzydatnych gazet, a także liści.

Wreszcie w XIX wieku Joseph Gayetty zaprojektował jednorazowy papier toaletowy. Swój wynalazek promował jako perfekcyjnie czysty papier, który chroni przed hemoroidami. Pewnie myślisz, że papier toaletowy od razu okrzyknięto bestsellerem i kupowano go na potęgę, ale tak wcale nie było. Gayetty popadł nawet w kryzys finansowy.

REKLAMA

Papier toaletowy zdobył popularność dopiero u kresu XIX wieku. W naszym kraju masowa produkcja ruszyła dopiero od 1918 do 1939 roku. Potem po wojnie, gdy nastąpił ogromny kryzys PRL-u, brakowało papieru na rynku. Gdy komuś udało się go zdobić, było to prawdziwym osiągnięciem, ale trzeba było używać go skromnie.

Fantazyjne wzorki na papierze toaletowym to nie przypadek. Co tam robią?

Obecnie papier toaletowy jest jedynym z głównych środków higieny. Wytwarza się go w rozmaitych wzorach, zapachach czy barwach. Niektóre egzemplarze odznaczają się jedwabistą miękkością, a inne są mocno wytrzymałe. To namiastka pełnej wygody. Na pewno zauważyłeś, że na większości rolek znajdują się groteskowe wzory. Co tak naprawdę oznaczają?

REKLAMA

Szlaczki nie stanowią dekoracji, a tak właśnie myśli wiele osób. Odgrywają inną kluczową rolę. Zwiększają chłonność papieru toaletowego. Dodatkowo pozwalają odróżnić jego wytwórców. Pomyślisz, że to śmieszne, ale wielu konsumentów często na to patrzy.

Czytaj też: Do czego służy pompon ulokowany na szczycie czapki? Wiedzieliście?

REKLAMA