Proszku do pieczenia najczęściej używamy w kuchni. Dzięki niemu ciasta czy słone wypieki mają szansę się udać. Tymczasem popularny artykuł można wykorzystać w bardziej nietypowy sposób. Świetnie poradzi sobie z nieestetycznym osadem i zabrudzeniami. Oto jego niezwykłe możliwości.
REKLAMA
Proszek do pieczenia to miks złożony z sody oczyszczonej, mąki kartoflanej i kwasu (cytrynowy, adypinowy lub winowy). W porównaniu z sodą działa trochę słabiej, więc warto go dodać więcej. Powszechna zasada głosi, że pół łyżeczki sody jest adekwatne dwóm łyżeczkom proszku do pieczenia.
Czy proszek do pieczenia jest szkodliwy?
Paracelsus mawiał, że wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną – kluczowa jest dawka. Oczywiście małe ilości proszku do pieczenia spożywane raz na jakiś czas np. w ciastach, nikomu nie powinny zaszkodzić. Jednak osoby, które często mają zgagę, powinny uważać. Przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość żołądka. Częste jedzenie przekąsek z dodatkiem proszku do pieczenia zapewne nasili dyskomfort.
REKLAMA
Warto dodać, że w standardowym proszku, który można kupić marketach, znajduje się gluten. Dlatego ludzie na diecie bezglutenowej są zobowiązani odnaleźć w sklepach artykuły zakwaszane wodorowinianem potasu – w nich substancją przeciwzbrylającą jest skrobia kukurydziana. Osoby cierpiące na celiakię mogą ją bezpiecznie spożywać.
Proszek do pieczenia to nie tylko dodatek do wypieków. Przyda się w łazience
Podczas sprzątania będzie jak trzecia ręka. Stwórz z niego prostą kompozycję: do kilku łyżeczek proszku do pieczenia dodaj parę kropli octu i powstałą papkę nanieś na szmatkę lub nieużywaną szczoteczkę do zębów i szoruj obszary pokryte grubą warstwą kamienia.
Na tym nie koniec. Domowy detergent na bazie proszku do pieczenia możesz też zrobić odrobinę inaczej. Do proszku dodaj ocet jabłkowy i podobną ilość nabłyszczacza do zmywarki, a potem tę mieszankę zalej 0,5 l wody i zamieszaj. Uzyskany środek może ci pomóc umyć krany, kabinę prysznicową i inne instalacje. Wszystko spłucz i gotowe. Powierzchnie będą błyszczeć, a po osadzie nie będzie śladu.
REKLAMA
Czytaj też: Jak sprawdzić świeżość sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia? Szybki test